فرمانده واگنر رهبری روسیه را «فرومایه» خواند؛ هک شدن شبکه‌های روسیه و پخش پیام واگنر برای حضور مردم در خیابان

به گزارش پایگاه خبری بانگ سروش منابع خبری گزارش می‌دهند گروه واگنر در بیانیه‌ای گفته است که نیروهای ارتش روسیه به مواضع این گروه حمله کرده‌اند. در این گزارش‌ها به نقل از یوگنی پریگوژین، رئیس‌ واگنر آمده است: «یک حمله موشکی به مواضع گروه واگنر انجام شد. قربانیان زیادی وجود دارد.»

پریگوژین مدعی شده که این حمله از خطوط پشتی انجام شده که نشان می‌دهد نیروهای ارتش روسیه عامل آن بوده‌اند. مطابق این گزارش‌های تأییدنشده رئیس گروه واگنر وعده داد که با اقدام روسیه مقابله به مثل خواهد کرد.

وی همچنین مدعی شده است: «ما آماده بودیم به وزارت دفاع روسیه امتیاز بدهیم، سلاح‌هایمان را تحویل بدهیم و راه حلی درباره اینکه چطور می‌توانیم از کشورمان دفاع کنیم پیدا کنیم. اما آنها باز هم ادامه دادند.»

پس از دستور وزیر دفاع روسیه مبنی بر پیوستن گروه‌های داوطلب و شبه نظامیان (که به نفع روسیه مبارزه می‌کنند) به وزارت دفاع این کشور و حمایت ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، از این موضوع، یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه‌نظامی واگنر، واکنش نشان داد و اعلام کرد: از این دستور تبعیت نمی‌کند. از مردم نیز می‌خواهم تا با آمدن به خیابان‌ها از ما حمایت کنند. با اعلام برخی رسانه‌های خارجی در لحظه تنظیم این گزارش برخی خیابان‌های مسکو شلوغ شده و حکومت نظامی در این شهر برقرار است.

پریگوژین نسبت به موضع پوتین واکنش نشان داد و این بار از مردم (وطن پرستان روسیه) خواست که به خیابان‌ها بیایند و نگران تامین اسلحه نباشند، چراکه در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

او گفت: «شَری که سران نظامی روسیه عامل آن هستند باید متوقف شود.»

پریگوژین گفت: آنهایی که امروز سربازان ما را نابود کرده و جان ده‌ها هزار سربازان روسی را گرفتند، مجازات خواهند شد.

او خواستار آن شد که کسی در برابرش مقاومت نکند و گفت: هر کسی که مقاومت کند، ما او را یک خطر قلمداد کرده و فوراً نابودش می‌کنیم؛ از جمله (نیروهای حاضر در ) ایست‌های بازرسی و همچنین هر تحرک هوایی که بالای سرمان ببینیم.

پریگوژین ادامه داد: ما ۲۵ هزار جنگجو هستیم و می‌خواهیم بفهمیم که چرا هرج و مرج در روسیه جریان دارد. هر کسی که می‌خواهد باید به ما بپیوندد. ما باید به این آشفتگی پایان دهیم.

هنوز مشخص نیست که دقیقاً اهداف پریگوژین چیست و آیا تهدیدهای او متوجه کرملین است یا خیر،  اما او در پیامی صوتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد گفت: این یک کودتای نظامی نیست، بلکه یک راهپیمایی عدالت است. اقدامات ما به هیچ وجه اختلالی در کار نیروهای مسلح ایجاد نخواهد کرد.

فرمانده واگنر رهبری روسیه را «فرومایه» خواند و گفت: آن‌ها با خود گفتند که اشکال ندارد، ما چند هزار مرد روس دیگر را گوشت دم توپ می‌کنیم؛ آن‌ها می‌میرند، اما ما به خواسته‌مان می‌رسیم.

گرچه او مراقب بود تا مستقیماً به رئیس‌جمهوری روسیه حمله نکند، اما در اظهاراتش چندین تصمیم پوتین را زیر سؤال برد، از جمله تصمیم کرملین برای مبادله بیش از ۱۰۰ اسیر اوکراینی با ویکتور مدودچوک، متحد نزدیک پوتین.

دولت‌ها و نهادهای غربی، بارها این گروه را به ارتکاب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند.جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز گفته است «این گروه، مرتکب جنایات و نقض حقوق بشر در اوکراین و جاهای دیگر می‌شود». به گفته او آمریکا این گروه را به عنوان یک گروه فراملی جرایم سازمان یافته تلقی می‌کند و قرار است آمریکا یک شبکه حمایتی بین قاره‌ای را هدف قرار می دهد که از کره شمالی تا جمهوری آفریقای مرکزی، لیبی و مالی امتداد دارد.مسئولان این گروه و نهادهای وابسته به دولت روسیه، این اتهامات را رد می‌کنند.

 

کودتا در روسیه

با اعلام برخی منابع روسی، ستونی از نیروهای واگنر از ایست بازرسی مرزی نووشاختینسکایا به روسیه عبور کردند و به سمت نووچرکاسک در جهت روستوف در حال حرکت هستند. در همین زمینه خبرگزاری دولتی تاس روسیه، از تشدید امنیتی در مسکو خبر داد و نوشت: زیرساخت‌های شهری تحت حفاظت شدید قرار گرفته است. طرح قلعه نیز برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی در این شهر فعال شده است.

یک رادیو محلی در مسکو نیز گزارش داد که ارتش روسیه به دستور دفتر ریاست جمهوری در پایتخت این کشور اعلام حکومت نظامی کرده است. با اعلام برخی منابع غیررسمی گویا یک واحد نظامی در مسکو دچار آتش‌سوزی شده است در نزدیکی ایستگاه مترو اتحادیه کارگری مسکو صدای تیراندازی  شنیده شده است.

همچنین GlobalCheck اعلام کرد، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی روسیه شروع به مسدود کردن دسترسی به گوگل کرده‌اند و در حال حاضر تنها بیست و پنج درصد از کاربران در روسیه به گوگل دسترسی دارند. گفته میشود که کانال تلویزیونی روسی Dom Kino نیز هک شده و پیام درخواست کمک فرمانده واگنر از مردم پخش شده است.

بیانیه سرویس امنیت روسیه درباره تحولات این کشور

سرویس امنیت روسیه (اف‌اس‌بی) در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ‌یک از اطلاعات منتشر در شبکه‌های اجتماعی از طرف یوگنی پریگوژین مبنی بر اینکه وزارت دفاع روسیه به واحدهای واگنر حمله کرده است صحت ندارد.

(اف‌اس‌بی) نوشت: اظهارات و اقدامات پریگوژین در واقع فراخوانی برای آغاز درگیری داخلی مسلحانه در قلمرو فدراسیون روسیه محسوب می‌شود. در ارتباط با تهدید تشدید رویارویی در فدراسیون روسیه، پرونده‌ای در مورد فراخوان برای شورش مسلحانه توسط پریگوژین باز شد. ما از مبارزان واگنر می‌خواهیم که دستورات جنایت‌کارانه پریگوژین را اجرا نکنند و اقداماتی را برای بازداشت او انجام دهند.

خبرگزاری تاس نیز از صدور کیفرخواست برای فرمانده واگنرها خبر داد و نوشت: کمیته مبارزه با تروریسم روسیه کیفرخواستی مبنی بر سرپیچی و شورش فرمانده گروه واگنر صادر کرده است و از یوگنی پریگوژین خواسته که اقدامات غیرقانونی علیه کرملین را متوقف کند.

دستور تخلیه و محافظت از سفارت ایران صادر شد

همچنین وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درباره ادعای حمله از خطوط پشتی ارتش روسیه علیه گروه واگنر را بی اساس، جعلی و صرفاً اقدامات فتنه‌انگیز رسانه‌ای خواند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: بیانیه‌های صادرشده از سوی ژنرال‌های ارشد ارتش روسیه و نهادهای امنیتی در این کشور نشان می‌دهد که یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر منزوی شده است.

به نوشته این روزنامه، معنادارترین انتقاد از پریگوژین از سوی ژنرال «سرگئی سوروویکین»، فرمانده نیروی هوافضای روسیه صادر شد که از دیرباز جزو یکی از متحدان اصلی پریگوژین در ارتش روسیه بوده است.

در پی انتشار این اخبار دستور تخلیه و محافظت از سفارت ایران صادر شد. همچنین شاخص بازار سهام روسیه تا ساعت ۲۳:۳۰ به وقت مسکو، بیش از ۳ درصد افت کرد.