بانگ سروش؛ یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرد: طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس، ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است.

بر پایه این گزارش، نشریه میدل ایست آی با اشاره به این مطلب بیان کرده که مأموریت مخفی طحنون در تهران سطح بالاترین دیدار بین دو مقامات طرف از زمان وقوع تنش و بحران است.

این ملاقات در حالی صورت گرفته که نشانه‌های متعددی وجود دارد که امارات متحده عربی پس از حمله به چهار کشتی در مجاورت بندر فجیره در امارات که در سال جاری رخ داد، رویکرد مستقل و نرمی در قبال تهران در پیش گرفته است.

نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند، اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است.

هرچند دریاسالار مایکل گیلدای، یکی از فرماندهان ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مستقیم مسئول این حملات بوده است؛ اما امارات متحده عربی هیچ گاه انگشت اتهام خود را به سوی ایران نشانه نرفت.

در عوض امارات، افسران نیروی دریایی خود را برای دیدار با همتایان ایرانی به تهران اعزام کرد و البته این ملاقاتی بود که رسما اعلام شد؛ بر خلاف مأموریت این آخر هفته که مخفی نگه داشته شده است.

همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند با تلاش‌های ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آن‌ها تمجید کرد.

قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است. ما به تدابیر خود برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها و کاهش پتانسیل درگیری ادامه خواهیم داد. در صورت لزوم آماده دفاع از خود هستیم، اما این دفاع همیشه متناسب با قوه عقل سلیم و همراه با محدودیت خواهد بود. ما به دنبال یک مسیر عمل‌گرایانه و دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها و ایجاد زمینه‌ای برای گفت‌وگو‌های معنادار هستیم.»

این مأموریت مخفی همچنین درحالی صورت گرفته که تلاش‌های پشت صحنه برای ایجاد زمینه مذاکرات بین عربستان و ایران انجام می‌شود. سعودی‌ها از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خواسته اند تا پیام‌هایی را به تهران منتقل کند.

میدل ایست آی در یکم اکتبر ادعا کرده بود که عباس الحسناوی، یکی از مقامات دفتر نخست وزیری عراق، تأیید کرده که عبدالمهدی میان مقامات ریاض و تهران در حال میانجی‌گری است و شرایط هر یک از طرفین را برای مذاکره با دیگری ابلاغ کرده است.

از آن تاریخ به بعد، نخست وزیر پاکستان عمران خان نیز در این میانجی‌گری وارد شده و اخیرا در سفری به تهران با مقامات عالی ایران دیدار کرده است. وی قرار است همچنین سفری به ریاض، پایتخت عربستان سعودی نیز داشته باشد.

دو مقام ارشد دولت پاکستان به رویترز تأیید کرده اند که عمران خان پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از او درخواست کمک کرده، برای رفع تنش بین این دو رقیب منطقه‌ای به تهران سفر کرده است.

امارات اخیراً چندین نشانه و سیگنال از پیگیری مسیر مستقل خود در تعامل با ایران بروز داده و به تازگی اعلام کرده که نیرو‌های خود را از یمن بیرون می‌کشد، و به طور علنی از جدایی طلبان جنوبی در بندر جنوبی عدن، که با اقدامات خود عملا این کشور را به دو بخش تقسیم کرده اند، حمایت کرده است.

شبه نظامیان یمنی مورد حمایت آن‌ها از آن زمان با نیرو‌های وفادار به منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و در تبعید یمن برای کنترل منطقه جنوب می‌جنگند. به تازگی، حوثی‌ها و جدایی طلبان جنوبی تحت حمایت امارات در یک برنامه تبادل زندانیان با هم همکاری کردند که این امر هیچ گاه با نیرو‌های وفادار به هادی اتفاق نیفتاده است.

روز جمعه، پنتاگون اعلام کرد حدود ۲۰۰۰ نیروی جدید به همراه اسکادران‌های جنگنده و پرسنل پدافند هوایی به عربستان سعودی اعزام خواهند شد. این دومین اقدام در افزایش نیرو در ارتباط با حملات اخیر به تأسیسات نفتی سعودی است. پنتاگون همچنین گفته که در حال ارسال دو باتری موشکی پاتریوت و یک سیستم دفاعی THAAD به عربستان است.

جاناتان هافمن سخنگوی پنتاگون طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «در مجموع با احتساب سایر نیرو‌های اعزامی، این تصمیم شامل ۳۰۰۰ نیروی مضاعف است که در یک ماه گذشته حضور آن‌ها در منطقه تمدید یا مجاز شده است.»