به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»؛ حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت امروزدرباره برنامه‌های این وزارتخانه برای کنترل قیمت خودروها، گفت: به مجرد اینکه مشغول و مستقر شدم چند جلسه فشرده با خودروسازها و مجموعه دستگاه‌های نظارتی و با شورای رقابت و دکتر شیوا برگزار کردم؛ در سه چهار حوزه و رکن اساسی خودرو همزمان نیاز به اصلاح است.

وی با بیان اینکه نخست بخش تأمین است که به هر حال انتظاراتی که داریم کاهش تعهدات خودروسازان به مصرف کنندگان هست و آنها باید تعهداتشان را به روز کنند، افزود: باید حواسمان باشد که در سال جدید هر تصمیمی که برای حوزه خودرو می‌گیریم حتماً محور اول آن باید حمایت از بخش تولید باشد.

واقعی کردن تقاضا و عدالت در تولید!

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: سال‌ها بخش تولید ما دستش بر شانه شرکت‌های خارجی بود اما دو سال است که شرکت‌های خارجی کره و فرانسه از کشور رفته‌اند و خوشبختانه خودروسازان یک استقلال نسبی پیدا کرده‌اند که البته باید تقویت شود. البته اصلاحاتی در بخش ثبت نام و فروش و تحویل انجام گرفته که برای اصلاح این شیوه‌ها یک شعار محوری درست کرده‌ایم با عنوان «واقعی کردن تقاضا و عدالت در تولید».

حذف کسانی که می‌خواهند با خودرو کاسبی کنند

وی همچنین تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم تقاضاهای کاذبی که می‌خواهند با خودرو کاسبی کنند، حذف شود. حتی در اولویت بعدی ما برای اینکه یک فاصله‌ای میان عرضه و تقاضا داریم باید اولویت در توزیع باشد.

مدرس خیابانی با اشاره به سه روش فروش فوق‌العاده، پیش فروش و مشارکت در تولید، افزود: احتمالاً پیش از ایام عید فطر، فروش فوق‌العاده خودرو را خواهیم داشت که به متعادل کردن بازار و کاهش التهابات کمک می‌کند. پیش فروش خودرو مانند گذشته ادامه دار بوده که مدت تحویل آن طولانی و حدود یک سال است. در شیوه مشارکت در تولید نیز تحویل خودروها مربوط به سال ۱۴۰۰ و پس از آن می‌شود. براساس تصمیم جدید کمیته خودرو سود مشارکت به فروش فوق‌العاده تعلق نمی‌گیرد اما دو روش دیگر همچنان شامل سود مشارکت هستند.

گارانتی ۳ ماهه برای خودروهای صفر کیلومتر

وی درباره حلقه کنترلی که برای قیمت خودرو گذاشته شده نیز یادآور شد: باید اطمینان یابیم فرد ثبت‌نام کننده خودرو را برای استفاده و نه کاسبی تهیه می‌کند. به این منظور خودروهای صفر کیلومتر در فروش جدید تنها سه ماه گارانتی دارند و اگر کسی بخواهد به منظور سود آنها را نگه دارد، بعد از سه ماه گارانتی صفر کیلومتر خودرو از بین می‌رود.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در فروش فوق‌العاده در شیوه نامه‌ای که کمیته خودرو تنظیم کرده یک سال سند در رهن شرکت‌های خودروساز می‌ماند و داریم تلاش می‌کنیم که صلح نامه‌ای نوشته نشود، به این مفهوم که متقاضی واقعی پای کار بیاید. البته یک پیشنهاد دیگر این است که ما اولویت تحویلمان متقاضیانی باشند که پلاک فعال ندارند، یعنی کسانی که خودرو ندارند. آنهایی که چند خودرو در پارکینگ دارند و اقدام به ثبت نام می‌کنند در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.