بانگ سروش: بازخوانی گزارش دیدار آیت الله خامنه‌ای با جمعی از شعرا در خرداد ۱۳۹۶ در آستانه تجدید روابط با عربستان سعوی و برگزاری نمایشگاه کتاب

رهبر انقلاب شاعران را به «منظومه سازی» از موضوعات و همچنین سرودن شعر در رشته «هجو» از برخی مسایل عجیب دنیای امروز توصیه کرده‌اند و گقتند: امروز مواردی همچون رقص شمشیر جاهلیت مدرن در کنار جاهلیت قبیلگی با قرار گرفتن دولتی همچون عربستان سعودی در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، مسائلی است که به جد جای هجو دارند.

در محیط ادبی آن روز افراد مدعی نوگرایی و نواندیشی، هیچ خدمتی به پیشرفت کشور و تجدد واقعی و صحیح نمی کردند

در شام میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای هندوستان، افغانستان و ترکیه با آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.

آیت الله خامنه ای در این دیدار با ابراز خرسندی از حرکت رو به رشد و پیش رونده شعر کشور، شعر را یک ثروت ملی خوانده و افزودند از اول انقلاب تلاش هایی برای جهت دادن شعر در مسیر اهدافی غیر از انقلاب وجود داشت و این تلاش ها همچنان ادامه دارد.

رهبر انقلاب، جریان عالب شعر در دوره پیش از انقلاب اسلامی را در خدمت مفاهیمی غیر از آگاهی و بیداری ملی دانستند و گفتند: در محیط ادبی آن روز اغلب افرادی که مدعی نوگرایی و نواندیشی بودند، هیچ خدمتی به پیشرفت کشور و تجدد واقعی و صحیح نمی کردند. ایشان پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز دوران جدید شعر و ورود جوانان و شاعران با انگیزه به سرودن شعر «بصیرت افزا و در خدمت اهداف کشور» دانستند و افزودند: دایره این نوع شاعران روز به روز گسترده تر شد و امروز خوشبختانه، غلبه با اشعار منطبق با اهداف مذهبی و انقلابی و رو به رشد و پیشرفت است.

رهبر ایرانی ها را در خصوص اطلاع از حوادث کشور و احوال شخصیت های ملی دچار تنبلی و کوتاهی خواند

آیت الله خامنه ای توقف و تصور رسیدن به ایستگاه آخر را همچون سمی مهلک برای شاعران خواندند و خاطر نشان کردند: درخت شعر کشور، استعداد و ظرفیت بسیار بیشتری برای شکوفایی و بالندگی دارد و باید در «مضمون یابی پیشرفت الفظ و انتقال مفاهیم روز» تلاش و دقت بیشتری شود.

رهبر انقلاب با اشاره به ضعف موجود در گزارش حوادث کشور و احوال شخصیت های ملی؛ ایرانی ها را در این خصوص دچار تنبلی و کوتاهی خوانده! و گفت: امام بزرگوار ما شخصیتی درجه یک است که دوست و دشمن به عظمت او اعتراف دارند اما تا کنون چند جلد کتاب درباره این شخصیت عظیم نوشته شده است؟ ایشان حوادث سوریه و مدافعان حرم و قضایای مهم عراق را در خور سرودن صدها و هزاران شعر دانستند! و افزودند بسیاری از مردم از اینکه آمریکایی ها در عراق چه هدفی داشتند و چگونه سرشان به سنگ خورد اطلاع ندارند! اما این قضیه بسیار مهم و نیازمند تبیین است که چگونه «عراق صدام» به عراق «شهید حکیم» تبدیل شد؟

رقص شمشیر جاهلیت مدرن عربستان را هجو کنید

آیت الله خامنه ای شاعران را به منظومه سازی از موضوعات و همچنین سرودن در رشته هجو از برخی مسایل عجیب دنیای امروز توصیه کردند و گفتند: پیامبر اکرم (ص) به یکی از شاعران از صحابه خود دستور دادند که مشرکان را هجو کند و امروز نیز مواردی همچون رقص شمشیر «جاهلیت مدرن» در کنار «جاهلیت قبیلگی» یا قرار گرفتن دولتی همچون عربستان صعودی در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، مسایلی است که به جد، جای هجو دارند.

در این دیدار ۳۰ نفر از شاعران اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب قرائت کردند، همچنین شاعران نماز مغرب و عشا را به امامت رهبر اقامه و روزه خود را همراه ایشان افطار کردند.

ابتکار ۲۲ خرداد ۱۳۹۶