به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»، مجمع برگزینندگان آمریکا (الکترال کالج) در رأی‎‌گیری روز دوشنبه خود با اختصاص ۳۰۶ رأی به «جو بایدن»، این نامزد دموکرات را به‌عنوان پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا معرفی کرد.

براساس اعلام رسانه‌ها، در مراسم رأی‌گیری «مجمع برگزینندگان» (الکترال کالج) آمریکا «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا توانست با کسب ۳۰۶ رأی الکترال خود را به عنوان پیروز نهایی این انتخابات معرفی کند. در مقابل، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا با کسب ۲۳۲ رأی از راهیابی مجدد به کاخ سفید بازماند.

نتیجه آرای الکترال در سایر ایالت‌های آمریکا به شرح زیر است: دلاور با ۳ رای به بایدن، کارولینای‌جنوبی با ۹ رای به ترامپ، آرکانزاس با ۶ رای به ترامپ، ایلینوی با ۲۰ رای به بایدن، اوکلاهاما ۷ رای الکترال برای ترامپ، می‌سی‌سی‌پی ۶ رای به نفع ترامپ، ایندیانا ۱۱ رای به ترامپ، تِنسی با ۱۱ رای به ترامپ، جورجیا ۱۶ رای الکترال به بایدن، آریزونا با ۱۱ رای به نفع بایدن، نیوهمپشایر ۴ رای به بایدن، پنسیلوانیا ۲۰ رای به بایدن، کنتیکت ۷ رای به بایدن، ایالت نیویورک ۲۹ رای برای بایدن، ایالت ویرجینیا ۱۳ رای به نفع بایدن، ایالت رودآیلند با ۴ رای به نفع بایدن، ویسکانسین ۱۰ رأی به بایدن، ایالت‌ کنتاکی با ۸ رای به ترامپ، ایالت‌ اوهایو با ۱۸ رای به ترامپ، ایالت ورمونت با ۶ رای به بایدن، ایالت نوادا با ۶ رای به بایدن و ایالت آیووا با ۶ رای به ترامپ

نتیجه آرای الکترال در سایر ایالت‌های آمریکا به تفکیک نامزدها به این شرح است: ایالت‌های آلاباما، آلاسکا، فلوریدا، آیداهو، کانزاس، لوئیزیانا، مین، میسوری، مونتانا، نبراسکا، کارولینای شمالی، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، تگزاس، یوتا، ویرجینیای غربی، وایومینگ و آیووا با مجموع ۱۵۰ رأی الکترال به نفع دونالد ترامپ و ایالت‌های کالیفرنیا، کلرادو، هاوایی، مین، مریلند، ماساچوست، میشیگان، مینه سوتا، نبراسکا، نیوجرسی، نیومکزیکو، اورگن، واشنگتن، نوادا، ورمونت و بخش کلمبیا نیز با مجموع ۱۶۰ رأی الکترال به نفع جو بایدن رأی دادند.

در نهایت، جو بایدن توانست با کسب ۳۰۶ رأی از مجمع برگزینندگان ایالت‌های آمریکا بر دونالد ترامپ با ۲۳۲ رأی پیروز شود.

بایدن: حاکمین قانون، قانون اساسی و اراده مردم آمریکا پیروز شد

بایدن: حاکمیت قانون، قانون اساسی و اراده مردم آمریکا پیروز شد

به نقل از سی ان ان، «جو بایدن» ساعاتی پس از تأیید پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در شهر «ویلمینگتون» ایالت دلاور به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در این سخنرانی به صراحت از پیروزی خود دفاع و تلاش‌های «دونالد ترامپ» برای تغییر نتایج انتخابات را به شدت محکوم کرد. همچنین اعلام کرد که حاکمیت قانون، قانون اساسی و اراده مردم آمریکا، بر تلاش‌های ترامپ جهت ابطال نتایج انتخابات پیروز شد.

بایدن همچنین به طور فهرست‌وار به شکست‌های تیم انتخاباتی ترامپ و متحدانش در دادگاه‌های ایالتی و فدرال و همچنین مجالس قانونگذاری ایالتی و بازشماری آراء که به تغییرات چندانی در آرای شمارش شده نیانجامید، اشاره کرد و تلاش‌های ترامپ و حامیانش برای ابطال نتایج انتخابات را «بسیار افراطی و بی سابقه در آمریکا» دانست.

بایدن در ادامه سخنرانی خود اظهار داشت: «در این مبارزه برای روح آمریکا، دموکراسی چیره شد. ما مردم رأی دادیم. ایمان به نهادهای ما استوار ماند. صحت انتخابات ما سالم و دست نخورده باقی ماند. و بنابراین اکنون زمان برگرداندن ورق، بهم پیوستن و التیام یافتن است».

وی همچنین از ترامپ و جمهوری‌خواهانی که کوشیدند فرآیندهای دموکراتیک را به شیوه‌ای بی‌سابقه باطل و بی‌اثر سازند، به شدت انتقاد کرد و گفت که «مانورهای حقوقی تلاشی از سوی مقامات منتخب و گروهی از ایالت‌ها بود که می‌کوشیدند دیوان عالی آمریکا را وادار سازند آرای بیش از ۲۰ میلیون نفر در سایر ایالت‌ها را نادیده گرفته و ریاست جمهوری را به نامزد بازنده‌ای تحویل دهند که هم در کسب آرای الکترال و هم در کسب آرای عمومی شکست خورده است».

بایدن در ادامه سخنان خود این وضعیت بوجود آمده را ناشی از عدم احترام به خواست و اراده مردم و حاکمیت قانون و همچنین امتناع از محترم شمردن قانون اساسی آمریکا دانست.

رئیس جمهور منتخب آمریکا در این سخنرانی همچنین فهرستی از اقدامات موردنظر خود در روزهای نخست ریاست جمهوری ارائه کرد: مبارزه با همه گیری کرونا از جمله توزیع واکسن و کند کردن سرعت شیوع آن و همچنین بازسازی اقتصاد آسیب دیده از شیوع کرونا.