به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»؛ نشست بررسی فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران و سنگال با حضور سیدمحمدصادق قنادزاده، مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت، دکتر دهشیری سفیر ایران در سنگال، دکتر سالیو نیانگ دیانگ سفیر سنگال در ایران و جمعی از تجار علاقمند به تجارت با سنگال به میزبانی سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

در ابتدای این نشست قنادزاده، مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در موضوع تجارت و تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید کشور گفت: این قاره غنی از مواد طبیعی و خدادادی است و هرچه کشورهای صنعتی می خواهند در آنجا موجود است.

وی با اشاره به بی‌توجهی صورت گرفته به موضوع تجارت با آفریقا در سالیان گذشته، با انتقاد از این اتفاق یادآور شد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تغییر نگاه به آفریقا توانستیم تجارت خود با کشورهای این قاره را توسعه دهیم، به‌طوری‌که برای نخستین مرتبه طی چهار ماهه نخست سال جاری نام ۲ کشور آفریقایی در میان ۲۰ شریک تجاری اول جمهوری اسلامی ایران دیده می شود.

مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه نگاه دولت فعلی ظرفیت‌های موجود در تجارت با کشورها است و توجهی به اسم و برند ندارد تاکید کرد: به‌طور مثال کشوری مانند موریس که مردم ما شناخت چندانی از آن ندارند، در حوزه مسائل پولی و بانکی پیشرفت چشمگیری داشته و سنگاپور قاره آفریقا محسوب می‌شود. با این کشور وارد تعامل شده و در این هفته میزبان هیأتی ۶۰ نفره از موریس بودیم.

وی با اشاره به صدور مجوز راه اندازی ۷ مرکز تجاری در قاره سیاه افزود: هم اکنون ۳ مرکز تجاری فعال در این قاره داریم که امیدواریم تا پایان سال به ۱۰ مورد برسد، این مراکز به نوعی سفارتخانه‌های اقتصادی و بازرگانی ایران محسوب می‌شوند و وظیفه ارائه انواع خدمات به بازرگانان را دارند.

قنادزاده همچنین با ابراز امیدواری نسبت به تشکیل جلسات ستاد آفریقا گفت: با برگزاری جلسه این ستاد تصمیمات مهمی در خصوص تسهیلات ویژه تجارت با آفریقا اتخاذ می شود.

در ادامه این نشست دکتر دهشیری سفیر ایران در سنگال به بیان ۱۰ دلیل برای سرمایه گذاری و تجارت با سنگال پرداخت و گفت: دلیل اول این است که سنگال از ثبات سیاسی و امنیتی برخوردار است و تاکنون در این کشور از زمان استقلال شاهد کودتا و جنگ نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: دلیل دیگر اینکه سنگال دارای رشد اقتصادی مداوم بوده و پیشرفت اقتصادی خوبی دارد. دلیل سوم نیز مسلمان بودن مردم این کشور و قرابت دینی و مذهبی آنها با ایرانیان است.

سفیر ایران در سنگال دلیل چهارم را عضویت سنگال در اتحادیه‌های اقتصادی با ۱۵ کشور دیگر و تجارت آزاد عنوان کرد و افزود: این کشور دروازه ورود به ۱۵ کشور آفریقایی است چرا که با سرمایه گذاری و تولید در این کشور می‌توانید به تمام این کشورها با تعرفه صفر صادرات داشته باشید.

وی سابقه حضور ایرانیان در سنگال و سرمایه گذاری در این کشور را دلیل پنچم عنوان کرد و تاکید کرد: ایرانخودرو در سنگال سرمایه‌گذاری کرده و خودروهای پلیس و تاکسی های این کشور سمند هستند، آنها دیدگاه مثبتی نسبت به محصولات ایرانی دارند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو تا ۷ سال از عوارض گمرکی معاف خواهد بود.

دهشیری در ادامه دلایل ششم تا دهم را اینگونه برشمرد: علاقمندی مردم سنگال به حضرت امام (ره) و انقلاب اسلامی، وجود امکانات زیاد برای سرمایه گذاری، وجود معادن فراوان به ویژه آهن، جایگاه ویژه و بالای سنگال در مجامع بین المللی و تاسیس مرکز تجاری در سنگال.

در ادامه سالیو نیانگ دیانگ سفیر سنگال در ایران نیز ضمن استقبال از حضور تجار و سرمایه گذاران ایرانی در کشورش گفت: در هماهنگی کامل ۲ سفارتخانه در کمترین زمان روادید سفر به ۲ کشور صادر می‌شود.

وی از تلاش دو کشور برای انجام کارهای بزرگ خبر داد و گفت: پیوندهای اقتصادی می‌تواند یکی از این کارها باشد. سنگال از نظر تکنولوژی و فناوری از برنامه عقب است و کارخانه‌های کمی در این کشور فعال هستند و این فرصت مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران در کشور ماست.

سفیر سنگال در ایران با بیان اینکه هر فردی که در سنگال اقدام به تاسیس کارخانه کند از معافیت های گمرکی و مالیاتی بهره‌مند می‌شود، گفت: یک شهرک صنعتی داریم که می‌تواند منطقه ویژه حضور ایرانی‌ها باشد و دولت سنگال شرایط را برای حضور ایرانی‌ها در این شهرک فراهم می‌کند.