عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر مشکلات جمهوری اسلام حل شود خیرش به همه جهان و بشریت می‌رسد، گفت: برای همین است که دشمنان خارجی جمهوری اسلامی و عوامل داخلی آنها در چارچوب تخریب انقلاب اسلامی از بدو پیروزی انقلاب تاکنون تلاش بی وقفه ای از خود نشان داده اند، تا ما دچار مشکل باشیم؛ هرچند بعضی ایرات داخلی هم داریم.

سید «مصطفی میرسلیم» در نشست خبری تحت عنوان «برای ایران به نفع مردم در گام دوم انقلاب» که صبح امروز ۱۵بهمن‌ماه به میزبانی سایت خبری و تحلیلی تابناک برگزار شد، ضمن گرامیداشت دهه فجر اظهار کرد: وقتی به تحولات تاریخ نگاه می‌کنیم نبوغ انقلاب  و شرایط ایران را می‌بینم؛ متوجه می شویم کشوری که تحت نفوذ استکبار بوده با رهبری دینی دقیقا در مقابل همان استکبار ایستاده و موفق عمل کرده است.

وی افزود: انقلاب در کشور باعث خشنودی و وجد مردم شد و در‌ جهان هم امیدها را در دل مردم کشورهایی که در رنج هستند، روشن ساخت. اما دشمنان ما بعد از پیروزی انقلاب به جای اینکه اقدام مردم ایران را به رسمیت و محترم بشمرند، از در عناد با آن وارد شدند و از هیچ تلاشی برای تحت فشار گذاشتن و از بین بردن انقلاب اسلامی دریغ نکردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی نشان‌دهنده عمق عناد دشمنان ما با نظام و انقلاب است که برای مردم، رهبری و انقلاب اسلامی برنامه ریخته بودند. اکنون هم بخشی از مشکلات و مسائل زیادی که برای ما به وجود آمده، ناشی از همین دشمنی هاست.

وی با بیان اینکه بخشی از این برنامه ریزی ها جنبه سیاسی دارد که نمونه‌های آن را در خبرگان قانون اساسی دیدیم؛ گفت: در این مجلس عده‌ای سخت پافشاری می‌کردند که اصل چهارم قانون اساسی که اصل ولایت فقیه است به تصویب نرسد، همین نشان می‌دهد که بعد از پیروزی انقلاب آن جریانی که منافعش به خطر افتاده یا در آینده می‌افتاد تلاش می‌کرد از آنچه باعث نضج گرفتن انقلاب می‌شود، جلوگیری کند.

میرسلیم با بیان اینکه مخالفت با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه یا مردم سالاری دینی در سال‌های اول انقلاب در صحن مجلس خبرگان قانون اساسی به صورت فاش مطرح شد، عنوان کرد: کسانی که بعد از آنکه در آنجا نتوانستند کاری کنند و مخالف این میثاق ملی بودند آن را در ظاهر قبول کردند، اما تمام تلاششان را برای از بین بردن انقلاب و این اصل کردند.

وی ادامه داد: چه جبهه خارجی به سرکردگی آمریکا و چه دست نشانده‌های آمریکا از پا ننشستند و برای ما مشکلات متعددی به وجود آوردند که هر کدامش می‌توانست یک نظام را نابود کند، اما نظام نه تنها پرچمش پرپا ماند، بلکه رأفت هم پیدا کرد.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با طرح این سئوال که آیا مشکلات ما رفع شده است؟ بخشی از مشکلات ما رفع نشده و همچنان پابرجاست که قسمتی به خاطر تلاشی است که دشمن علیه ما می‌کند، هرچند بخشی هم دلایل داخلی دارد. اگر مشکلات جمهوری اسلام حل شود خیرش به همه جهان و بشریت می‌رسد بنابراین آنها تمام تلاششان را علیه ما می‌کنند.

وی اضافه کرد: مردم توانستند انقلاب کنند و به مردم دنیا بگویند چگونه از زیر یوغ ظلم خارج شوند؛  این عزم راسخ آثاری در کشور داشته که بخشی از آن سیاسی بوده است، به طور مثال به مجالس شورای اسلامی در ادوار مختلف نگاه کنید، به طور متوسط ۶۳ درصد مردم در این انتخابات مشارکت داشته‌اند که در هیچ کدام از جمهوری‌های دیگر در دنیا اینگونه نبوده است. حتی در خود آمریکا هم مشارکت در انتخابات به ۴۰ درصد و زیر آن می رسد.

میرسلیم یادآور شد: نمونه ای که عرض شد، نمود آماری مشارکت در انتخابات است، اما مردم هر سال پرشکوه تر از سال قبل در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کرده‌اند. از طرفی هم، برخی اقدامات دشمنان موجب شده است که مردم نسبت به انقلاب راسخ‌تر شوند که نمونه آن به شهادت رساندن شهید سلیمانی بود؛ همه دیدند که در تشییع پیکر این سردار بزرگ اسلام و انقلاب مردم بدون در نظر گرفتن گرایش‌های سیاسی و مذهبی شرکت کردند.

وی با بیان اینکه تشییع پیکر شهید سلیمانی یک همه پرسی بود، با وجود اینکه نیاز به همه پرسی نبود اما این همه پرسی انجام شد، خاطرنشان کرد: آنهایی که دم از لزوم برگزاری همه پرسی می زدند باید سرافکنده شوند، چون نیازی به این همه پرسی که آنها می گفتند نبود، اما مردم با حضور باشکوه خود در مراسم تشییع سردار سلیمانی پاسخ خوبی این افراد دادند و از این همه پرسی چه چیز بهتری می توانستیم داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: مردم با حضور در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی، نشان دادند که پای ارکان نظام و میثاق ملی آن ایستاده‌اند و خون آن شهید به هدر نرفت و حقانیت مردم مظلوم ما را اثبات کرد. مردم ایران به ارزش‌های انقلاب وفادار بوده و عزیزانشان را هم در این راه داده‌اند در عین حال هرگز به دلشان به واسطه مشکلات مختلف از جمله تحریم و جنگ و مشکلات اقتصادی تردید راه نداده اند و هر بار سرافراز تر و قد برافراشته‌تر شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب دستاوردهای متعددی داشته است. اقتصاد ما در این سال ها  باز بوده است و با سایر کشورها تعامل تجاری داشتیم، اما با وجود مشکلات اقتصادی، تولیدات کشاورزی ما چهار برابر شده است؛ البته هنوز ما همه قابلیت های کشور را نمی شناسیم و از آنها بهره برداری شایسته ای نشده است. در زمینه فناوری، صنعت و علم دستاوردهای ارزنده ای داشته ایم که موجب تعجب و یاس دشمن شد. وجود ایران مقتدر مزاحم منافع آمریکا در منطقه است، بنابراین آنها دنبال مقابله با توان موشکی ایران هستند.

میرسلیم افزود: با وجود دستاوردهای جمهوری اسلامی، ما نمی توانیم ادعا کنیم که بدون نقص بوده و  مشکل نداشته ایم اما انقلاب قدرت شناخت و کاستن ضعف ها را داشته است. باید در گام دوم انقلاب، مشکلات را برطرف کنیم. دشمن با استفاده از فضای مجازی سعی می‌کند مردم را مایوس کند ما هم ادعا نداریم اقدامات ما کامل بوده، ولی انقلاب پویا است و مشکلات و نقص های خود را رفع می‌کند. دشمن به دنبال تضعیف انقلاب و ولایت فقیه است، اما ارزش‌های انقلاب در مردم ریشه دوانده و به همین دلیل دشمن هم نتوانسته است به موفقیت برسد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی درباره راهکار مقابله با گروه هایی در داخل کشور که برای تصعیف نظام تلاش می‌کنند، تصریح کرد: قانون اساسی باید اصل و مبنا باشد، زیرا بی اعتنایی و تضعیف قانون اساسی محکوم است البته این گروه ها صریح وارد صحنه نمی شوند، ولی مردم آنها را کنار می زنند. با این حال باید اقدامات آنها افشا شود.

وی ادامه داد: آنها مطرح می‌کنند برای نجات از تحریم ها باید به سمت مذاکره برویم، اما مذاکره با چه کسی؟ با دشمن که در برجام ما را سر دواند و فعالیت هسته ای ما را کاهش داد و به تعهدات خود عمل نکرد. مذاکره با آنها به معنای تسلیم است. دست نشانده های آمریکا در کشور ایجاد یاس می کنند در حالیکه در کشور نیروی انسانی به اندازه کافی برای حل مشکلات وجود دارد.

میرسلیم همچنین تصریح کرد: ریشه اصلی مشکلات کشور، سیاست های اشتباه است نه تحریم ها. اگر خودکفایی داشته باشیم، تحریم ها اثرگذار نیست. رهبری از هجده سال پیش با نامگذاری اقتصادی بر سال‌ها، بر حل مشکلات اقتصادی تاکید دارند، اما عده ای از مذاکره برای حل مشکلات حرف می‌زنند. این ها باید خجالت بکشند. مذاکره دریوزگی سیاسی است. ما نباید توان داخلی خود را از یاد ببریم. باید قدر جوانان خود را بدانیم. ما دنبال انزوا نیستیم، اما باید بر توان داخلی خود اتکا کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر هستید با قالیباف که شایبه های تخلفات مالی در دوره شهرداری تهران برای وی مطرح است در یک لیست انتخاباتی قرار بگیرید، گفت: من همیشه مدعی ضرورت برخورد قاطع با فساد در تمام ابعاد آن هستم. اگر نماینده مجلس با دولت زدوبند کرد، فساد سیاسی شکل می گیرد. پیگیری شفافیت از اصول اعتقادی ما است.

رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه عده ای که خیرخواه انقلاب نیستند خادمان انقلاب را به مسخره  و به مقدسات نظام توهین می‌کنند، افزود:همین ها مدعی حضور در صحنه هستند ولی ظاهر خود را حفظ می‌کنند. طیفی هم که به انقلاب اعتقاد دارند، ممکن است اشتباهاتی هم داشته اند که با تذکر این اشتباهات اصلاح می شود. خوب نیست که کسی اشتباه فاحش داشته باشد ولی نباید این فرد با کسی که با نظام و رهبری مشکل دارد، مقایسه شود. باید با معتقدان انقلاب که حلا شاید اشتباه داشته اند همکاری کرد تا مخالفان انقلاب به صحنه وارد نشوند.

وی در پاسخ به این پرسش که در سال۹۶مطرح کرده بودید اگر قالیباف به دور دوم برود، فساد او را بیان می‌کنید، آیا الان هم حاضر هستید که  فساد قالیباف را مطرح  کنید؟ تصریح کرد: نباید کاری کرد که برای دستیابی به حقی، حق بزرگتر یعنی مدیریت درست جامعه به نفع مردم است به خطر افتد. کار افراد همفکر خود را بدون نقص نمی دانم اما به آنها تذکر می دهم که نقص آنها برطرف شود. بحث مماشات مطرح نیست. من الان جبهه ای را باز نمی کنم که به انقلاب ضربه بخورد.

میرسلیم اضافه کرد: در مورد قالیباف نباید توسط شما خبرنگاران حکم داده شود. عده ای از وفاداران انقلاب مجبور هستند سکوت کنند تا اصل انقلاب آسیب نبیند. قانون انتخابات هم مشکل دارد و من  هم به آن اعتراض کرده ام ولی به هر حال الان باید به این قانون کار کرد.کسانی که مورد اشاره شما هستند مدعی اند محکومیت قضایی ندارند. الان مردم خودشان باید تصمیم بگیرند کسی نمی تواند مردم را برای رای مجبور کند.

وی درباره عملکرد شورای نگهبان درباره نحوه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات، اظهار کرد: کار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ساده نیست. کار شورای نگهبان قضایی نیست بلکه براساس استعلام ها، صلاحیت افراد را بررسی می‌کند. شورای نگهبان را نمی توان معطل بررسی دستگاه قضایی کرد. اگر بعد انتخابات دستگاه قصابی حکم محکومیت داد، می توان با آن نماینده برخورد کرد. دیده ایم که دستگاه قضایی با چند نماینده مجلس هم برخورد کرد. با این حال معتقدم که با اصلاح قانون انتخابات می توان به عملکرد شورای نگهبان کمک کرد، ولی دولت و مجلس قانون را اصلاح نکرد وحالا به شورای نگهبان فشار می آورند. البته نمی توان مدعی بود که کار شورای نگهبان صددرصد بدون نقص است.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه در پاسخ به این پرسش که موتلفه ادعا کرده است که اصلاح طلبان در تهران ۱۳۰ داوطلبان شناخته شده دارند. آیا موتلفه حاضر است این اسامی را منتشر کند تا مشخص شود اصلاح طلبان پنهان کاری می کنند یا موتلفه ادعای اشتباهی دارد؟ گفت: از دبیرکل موتلفه بخواهید این اسامی را منتشر کند چون من داوطلب انتخابات هستم و داوطلبان نباید علیه هم افشاگری کنند.