به گزارش پایگاه خبری “بانگ سروش“، کارلوس کی‌روش سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران به گزارشی درباره میزان دریافتی‌اش از پاداش‌های فیفا بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه واکنش تندی نشان داد.

کی‌روش که در حال حاضر هدایت تیم ملی کلمبیا را بر عهده دارد، با انتشار پیامی فارسی در اینستاگرام خود نوشت:

«۱- بعد سپری کردن متعهدانه ۸ سال از زندگی خود در تیم ملی، اجازه دهید این هواداران ایرانی باشند که ارزیابی و تقدیر خود را از خدمات، تعهد، صداقت، وفاداری و دستاوردهای من به فوتبال ایران انجام دهند. بالاتر از آن‌ها فقط خدا می‌تواند در مورد اعمال و تصمیمات من قضاوت کند.

۲- تمام افرادی که من افتخار و امتیاز این را داشتم که با آنها همکاری کنم، مخصوصاً اعضای کادر و بازیکنانم، منبع الهام من بودند. همچنین هواداران فوتبال ایران انگیزه من بودند. بدون همه آنها موفقیت و دستیابی به همه دستاوردها و ایجاد میراثی که ما در طول آن روزهای باشکوه، طلایی به همراهی همدیگر خلق کردیم، ممکن نبود.

۳- مراتب قدردانی و تشکر خود را به تک تک آنها بابت فداکاری، شایستگی، اخلاق کار، صداقت و وفاداری و موفقیت تیم ملی اعلام می‌کنم. من معتقدم هواداران ایرانی مثل همیشه به اعضای کادر من، بازیکنان من و در کل همه ما کاملاً اعتماد دارند و در مورد اخلاق مداری و حرفه ای گری، صداقت و شخصیت ما هیچ شکی نیست.

۴- همه می‌دانند چه افرادی همیشه پشت آن خبرگزاری خاص بوده اند. طبق معمول آنها فقط به عنوان انگشت‌های آلوده و به نمایندگی از چهره‌های کثیف شناخته شده همیشگی عمل می‌کنند. همان روش‌های کثیف، همان اقدامات آلوده، همان رفتارهای کثیف.

۵- آنها آنقدر زشت، قابل پیش بینی و متوسط هستند که به یک نکته می رسیم که دلمان به حال آنان می سوزد و همچنین بابت تمام لطمه‌های نادرست و ناعادلانه که به افرادی که صادقانه و متعهدانه در تیم ملی وارد کردند احساس درد می‌کنیم.

۶- انتشار این اسناد توهم آمیز توسط آن آژانس خاص فقط یک قدم معمول کثیف است که سعی در جلب توجه و پنهان کردن بی کفایتی و مدیریت مخرب فوتبال ایران دارد. در این لحظه که انسان به دنبال سلامتی، انسجام و اتحاد تحمل درد مشترک و دوستی بیشتر هستند، این ویروس‌های انسانی از یک فرصت استفاده می‌کنند تا حمله کنند، مسموم و فضا را آلوده کنند، بدون هیچ احترام و احساسی برای کسانی که متحمل رنج و مبارزه برای ادامه زندگی خویش هستند. شرم بر آنها.

در زمان مناسب، رودر رو و در موقعی که اولویت‌های زندگی به سلامتی و همبستگی اختصاص نمی‌یابد که البته باید بگویم که به درستی اولویت‌های اصلی و دغدغه مردم ایران نیز هست، من این فرصت را خواهم داشت که ماسک‌های آنها را با توجه به این توهین‌ها و ادعاها پایین بیاورم. من می‌خواهم یک بار دیگر مطلبی را یادآوری کنم که مدتی قبل از جام جهانی روسیه مطرح کردم «هرگز در فوتبال ایران تعداد معدودی افراد با منابع اندک به این مقدار موفقیت دست پیدا نکردند، متحد در کنار هم و با فداکاری‌های بی شمار، تنها برای سرافرازی تیم ملی». سلامت بمانید، خانه بمانید. هرگز در تاریخ بشر با تنها بودن و در منزل بودن ما نتوانسته ایم این مقدار به هم کمک کنیم.»

اسناد فیفا:۲۰درصد پاداش جام‌جهانی درجیب کی‌روش!

لازم به ذکر است، مجموع دریافتی فوتبال ایران از فیفا بابت حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۹.۳ میلیون دلار بود که ۸ میلیون دلار به‌عنوان پاداش و ۱.۳ میلیون دلار کمک‌هزینه آماده‌سازی برای حضور در جام جهانی بوده است، مبالغی که تا امروز سرنوشتی نامعلوم داشت و حالا فیفا به کمک آنهایی آمده است که در این خصوص سؤالات متعددی داشتند.

در اسناد مالی فیفا که تصویر آن در ادامه این گزارش آمده است، اعداد و ارقام جالبی به چشم می‌خورد، از جمله پاداش یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلاری کی‌روش از پاداش ۸ میلیون دلاری حضور تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که متعلق به فوتبال ایران بود، اما او بیش از ۲۰ درصد این مبلغ را فقط به‌عنوان پاداش و نه حقوق دریافت کرده و مبالغ دیگری نیز به حساب او واریز شده است، از جمله ۴۱۲ یورو، ۵۰۳ هزار و ۷۴۵ یورو و ۶۱ هزار و ۸۰۹ یورو که در مجموع ۵۶۵ هزار و ۹۶۶ یورو (۶۶۰ هزار و ۷۶۶ دلار) می‌شود.

زیرمجموعه حساب‌های کی‌روش یک بازگشت یا کسر مبلغ ۵۰هزار دلاری نیز وجود دارد که علت آن مشخص نیست. با در نظر گرفتن کسر ۵۰ هزار دلار، در مجموع ۲ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۱۸ دلار مبلغی بود که از پاداش ۸میلیون دلاری تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ فقط به حساب کارلوس کی‌روش واریز شده است. نکته جالب توجه این است که افراد مختلف در کادر او، پاداش‌های مختلفی از این پول دریافت کرده‌اند که این مبالغ به‌شرح زیر است:

اوسیانو کروز: ۳۱ هزار و ۹۷۳ یورو
مارکار آقاجانیان: ۲۶ هزار و ۳۹۹ یورو
دیه‌گو گیاچینو: ۲۳ هزار و ۷۲ یورو
آرین قاسمی: ۱۹ هزار و ۱۸۰ یورو
الکساندر لوپز: ۱۶ هزار و ۴۱۸ یورو
میک مک‌درموت: ۱۲ هزار و ۷ یورو
میکائیل هامبرتو: ۱۱ هزار و ۳۴۱ یورو
سباستین مندز: ۱۱ هزار و ۳۴۱ یورو
فیلیپه دوسانتوس: ۷ هزار و ۶۲۸ یورو

فوتبال , فدراسیون فوتبال , فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) , کارلوس کی‌روش , فوتبال , فدراسیون فوتبال , فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) , کارلوس کی‌روش ,

مجموع این ارقام پرداختی به افراد حاضر در کادر سرمربی سابق تیم ملی که به‌عنوان پاداش دریافت شده، ۱۵۹ هزار و ۳۵۹ یورو (۱۸۶ هزار و ۵۲ دلار) است. این ارقام با ارقام دریافتی از سوی کی‌روش به ۲ میلیون و ۴۱۴ هزار و ۷۰ دلار می‌رسد، به این ترتیب فقط بیش از ۲۵ درصد از پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۸ به کی‌روش و دستیارانش رسیده و این جدا از مبالغی است که برای بازی‌های دوستانه‌ای چون ترینیداد و توباگو و ونزوئلا پرداخت شد که حرف و حدیث زیادی در خصوص این‌گونه بازی‌ها وجود دارد.

دو مبلغ ۱۴۳ هزار و ۵۰۱ یورویی و ۹۲ هزار و ۴۱ یورویی برای این دو بازی که پیش از تمام این اتفاقات کی‌روش اشاره‌ای به همکاری اسرارآمیز با شرکت «ایوول اسپورت» به‌عنوان شریک خودش در انجام بازی‌های دوستانه تیم ملی کرده بود، به این ترتیب چندان سخت نیست که متوجه شویم سرنوشت این پول‌ها چه شده است.

اینجا چند سؤال از مسئولان وقت فدراسیون فوتبال مطرح می‌شود؛ این مبالغ بر چه‌مبنایی به حساب کی‌روش و اطرافیانش واریز شده است؟ به‌جز اعداد موجود در این صورت‌حساب، آیا مبالغی (به‌جز دستمزد) به حساب کی‌روش و اطرافیانش واریز شده است؟

فقط در همین یک صورت‌حساب در حالی بیش از یک‌چهارم پاداش فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به حساب سرمربی پرتغالی و اطرافیانش واریز شده است که طبق قرارداد، پاداش او فقط ۱۰ درصد از این مبلغ بود که معادل ۸۰۰ هزار دلار می‌شود، اما چگونه فدراسیون فوتبال دستور واریز بیش از ۲۰ درصد به حساب کی‌روش و در مجموع ۲۵ درصد با احتساب دریافتی اطرافیانش را صادر کرده است؟

چرا مبالغ دیگری به حساب اطرافیان کی‌روش واریز شده است و آنها چنین پاداش‌هایی دریافت کرده‌اند، در حالی که در جام جهانی وزیر ورزش و جوانان ۶۰۰ هزار دلار به‌صورت نقدی به اردوی تیم ملی برده بود و به‌عنوان پاداش بین بازیکنان و کادر فنی تقسیم شد؟

دریافت پاداش ۱۹ هزار و ۱۸۰ یورویی آرین قاسمی، به‌عنوان مترجم تیم ملی هم بحث‌برانگیز است. کی‌روش در حالی که زبان اولش پرتغالی بوده و سپس به زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی تسلط دارد و زبان انگلیسی به‌نوعی زبان پنجم اوست، در ایران هم با مترجم انگلیسی‌زبان فعالیت می‌کرد و حالا مترجم زبان پنجم او بیش از ۳۰۰ میلیون تومان فقط به‌عنوان پاداش ارزی دریافت کرده است، آن هم در شرایطی که صحبت کردن این زبان از سوی کی‌روش به‌صورت محاوره و ترجمه فارسی آن، گاهی اوقات جنجال‌های رسانه‌ای ایجاد می‌کرد.

ابهام دیگری که در این صورت‌حساب وجود دارد، دو موضوعی است که از سوی خزانه‌دار فدراسیون فوتبال اعلام شده بود و در این صورت‌حساب دیده نمی‌شود‌. سلیمانی اعلام کرده بود ۲.۵ میلیون دلار از پاداش ۸میلیون دلاری هزینه کمپ تیم ملی و رفت‌وآمدها در روسیه شده است، چنین مبلغی در این صورت‌حساب دیده نمی‌شود یا حداقل با چنین عنوانی وجود ندارد و به‌نظر بخش بزرگی از این مبلغ قبلاً یا از محل دیگری و خارج از این صورت‌حساب پرداخت شده است.

فوتبال , فدراسیون فوتبال , فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) , کارلوس کی‌روش ,

مساله دیگر این بود که خزانه‌دار فدراسیون اعلام کرد ۱.۵ میلیون فرانک هم بابت جرایم از حساب کسر شده که بعدها مشخص شد جرایم ایران در فیفا حدود ۲۰۰ هزار فرانک است تا فدراسیون در اطلاعیه‌ای اعلام کند جرایم آنها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ محاسبه و کسر شده است که این ادعا هم با صورت‌حساب موجود فاصله زیادی دارد.

رئیس و دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال باید پاسخ دهند و شفاف‌سازی کنند که؛ مبنای تقسیم این پاداش‌ها چه بوده است؟ حالا که این دو در فدراسیون حضور ندارند، سخنگوی فعلی فدراسیون فوتبال یا خزانه‌دار این فدراسیون می‌توانند در این باره شفاف‌سازی کنند.

باید به سؤال مسعود شجاعی برگردیم که؛ پاداشی نزدیک به ۲۰ میلیون دلار تیم ملی در دو جام جهانی کجا رفته است؟ شاید اکنون پاسخ بخشی از این پرسش را گرفته باشیم که بیش از ۲۵ درصد از پاداش صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ فقط به حساب کی‌روش و اطرافیانش واریز شده است، اما بد نیست شجاعی نیز به‌عنوان مطرح‌کننده این سؤال، آن را بار دیگر و این بار از کی‌روش بپرسد.

سؤال این است که؛ این‌گونه پاداش دادن چه‌معنایی دارد، آن هم وقتی متوجه می‌شویم با پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی ۹۸ فرانسه کمپ تیم ملی ساخته شد و پاداش تیم ملی در جام جهانی ۲۰۰۶ در حساب فدراسیون باقی ماند و پس از حضور کفاشیان پروژه‌های عمرانی فراوانی در کمپ تیم ملی انجام شد؟ آیا از پاداش تیم ملی در دو جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه، هزینه‌ای برای توسعه فوتبال کشور شد؟

با این صورت‌حساب که تا تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۱۹ محاسبه و در تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۹ از سوی فیفا برای فدراسیون فوتبال ارسال شده است، باقی‌مانده حساب ایران نزد فیفا ۲ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۴۳ دلار است که از این مبلغ ۲ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۹۵ دلار پاداش باشگاه‌ها بوده که مربوط به فدراسیون فوتبال نمی‌شود، یعنی باقی‌مانده حساب فدراسیون با کسر این مبلغ تنها ۷ هزار و ۹۴۸ دلار بوده است.