امیر قلعه‌نویی شامگاه جمعه پس از تساوی تیمش در برابر تیم فوتبال سایپا در بخشی از صحبت‌هایش در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره شعارهایی که علیه او در ورزشگاه‌ها سر داده می‌شود، گفت: شعارهایی از طرف برخی تیم‌ها طراحی شده و جالب است که این تیم‌ها پیش از بازی عذرخواهی کرده و می‌گویند که این شعارها از سوی لیدر منتخب تیم آنها سر داده نمی‌شود؛ قبل از مسابقه گفته می‌شود که در فلان جایگاه فلان لیدر علیه شما شعار می‌دهد و دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد.

وی در ادامه جمله بسیار زشت و سخیف «این‌ها لقمه و نطفه‌شان خراب است و این برمی‌گردد به خانواده‌ای که ندارند، امیدوارم این افراد پدرشان را پیدا کنند» را بیان کرد که واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.

در این بین حشمت مهاجرانی سرمربی سابق تیم ملی فوتبال درباره اظهارات سخیف امیر قلعه نویی در نشست خبری و مطرح کردن مطالب توهین آمیز گفت: تماشاگران رکن اصلی فوتبال هستند اما باید حرمت تماشاگر و پیشکسوت هم حفظ شود.

همچنین روزنامه همشهری هم در یادداشتی بال تیتر «دعا کنید قلعه‌نویی زودتر جام بگیرد»، به این موضوع، اینچنین واکنش نشان داد: «-اینها لقمه و نطفه‌شان مشکل دارد. معلوم نیست پدرشان کیست، امیدوارم پدرشان را پیدا کنند-؛ اینجا چاله‌میدان نیست. گود زنبورک‌خانه هم نیست. این بخشی از نشست خبری امیر قلعه‌نویی، بعد از توقف سپاهان برابر سایپا است و سرمربی تیم اصفهانی دارد طراحان شعار اعتراضی علیه خودش را تبارشناسی می‌کند

دو قطبی‌ترین مربی تاریخ فوتبال ایران، احتمالا اگر یکی از آن توپ‌های دقایق پایانی سپاهان به گل تبدیل می‌شد، شروع می‌کرد به تعریف و تمجید از زمین و زمان؛ درست مثل هفته گذشته که «استاد جلالی، استاد جلالی» از دهانش نمی‌افتاد، اما خب این بار گلر سایپا مقاومت کرده و باز نوبت به تشکیک در نطفه و لقمه دیگران و پیدا کردن دست‌های پشت پرده و اتاق‌های مخوف فکر رسیده است

البته شکر خدا سپاهان هنوز صدر جدول است و تا رسیدن به درجه عرفانی «مهندسی ‌شدن نتایج» چند امتیاز فاصله داریم، اما کاش امیر جواب می‌داد پایان بیراهه‌ای که به تاخت آن را می‌پیماید کجاست؟ وقتی او به عنوان یک مربی سرشناس، میانسال و باتجربه فوتبال چنین کلمات آلوده و سخیفی را در تریبون‌های عمومی مطرح می‌کند، از هوادار کم‌سال روی سکو یا کاربر گمنام شبکه‌های اجتماعی چه توقعی باید داشت؟ وقتی شما با پنج جام قهرمانی و یک کوه ثروت و شهرت جنبه ناکامی را نداری و بعد از اولین نتیجه نامراد چنین بی‌محابا رو به ابتذال می‌آورید، دیگر تکلیف بقیه روشن است؛ مخصوصا هواداری که همه دلخوشی‌اش فوتبال است. ما چگونه او را به رعایت ادب دعوت کنیم، وقتی امیر قلعه‌نویی با این همه دبدبه و کبکبه، برای تسلای خودش هر حرف زشت و بی‌ربطی را بیرون می‌ریزد؟

یک پنجمی با استقلال در لیگ سیزدهم، یک ششمی در لیگ چهاردهم به اضافه دو باخت رفت و برگشت در داربی تهران، ناکامی در قهرمانی با تراکتور در لیگ‌های پانزدهم و شانزدهم و دو فصل توقف پشت سد پرسپولیس با ذوب‌آهن و سپاهان؛ این کارنامه سال‌های اخیر امیر قلعه‌نویی است؛ کارنامه‌ای پر از حسرت و ناکامی که انگار روز به روز او را عصبی‌تر کرده است. آن از مصاحبه‌های تند پارسال که بچه‌های مردم را به جان هم انداخت و حاصلش شد چشم‌های کور شده، صورت‌های خون‌آلود و ماشین‌های ترکیده، این هم از کارگاه نطفه‌شناسی نقش‌جهان که بعد از فقط یک مساوی ناقابل در هفته هشتم برپا می‌شود. بیایید همه با هم دعا کنیم او هر چه زودتر یک جام بگیرد، وگرنه خدا می‌داند آخر این طغیان کور، این همه خشم و عفونت و درماندگی به کجا می‌کشد.»

برخی از شبکه‌های مجازی هم مطلبی را با عنوان «با قلعه‌نویی مطابق قانون برخورد شود» خواستار برخورد با این مربی براساس ماده‌های ۲۴۷ و ۲۵۰ قانون شده‌اند تا دیگر هیچ فردی به خودش اجازه ندهد چنین جملاتی را علیه افراد حاضر در ورزشگاه به‌کار ببرد.

در ماه ۲۴۷ آمده است: هرگاه کسی به فرزند مشروع خود بگوید «تو فرزند من نیستی» و یا به فرزند مشروع دیگری بگوید «تو فرزند پدرت نیستی»، قذف مادر وی محسوب می‌شود. همچنین در ماده ۲۵۰ نیز آمده است: حد قذف، ۸۰ ضربه شلاق است.

در بحث قذف در مورد قلعه‌نویی ۸۰ ضربه شلاق نیست چون که مقذوف دقیقا معین نیست اما به شلاق از ۳۱ الی ۷۴ ضربه تعذیری درجه ۶ محکوم می‌شود.

بعد از این صحبت‌ها همه منتظر واکنش مسئولان فدراسیون فوتبال، خصوصا کمیته انضباطی این فدراسیون هستند تا برخوردی مناسب با امیر قلعه‌نویی به خاطر این اظهار نظرها صورت بگیرد.