در سال ۱۳۸۵ با هدف افزایش عدالت اجتماعی در برخورداری از منابع دولت، کاهش تصدی گری دولت در امور اقتصادی و مطابق با اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت نهم اقدام به انتقال سهام خود در برخی از شرکت ها و موسسات تجاری و اقتصادی بزرگ به مردم کرد. در این مرحله سهام عدالت بین اقشار عمدتا کم در آمد جامعه توزیع شد. پس از آن و طی چند مرحله افراد بیشتری از این سهام بهره مند شدند و در نهایت نزدیک به ۴۹ میلیون ایرانی دارنده سهام عدالت شدند.

بر اساس قوانین تصویب شده در زمان اجرای طرح سود سهام عدالت تا ۱۰ سال تحت عنوان هزینه مربوط به صدور این سهام مستهلک شد و در نهایت از سال ۹۶ سود دهی سالیانه سهام عدالت به مردم آغاز شد. دولت ظرف ۲ سال گذشته لایحه آزاد سازی سهام عدالت را به مجلس فرستاده بود که در نهایت پس از بررسی جوانب این امر امسال این لایحه پس از اذن رهبری بر اجازه آزاد سازی سهام تصویب شد.

سازمان خصوصی سازی در این زمینه طی اطلاعیه ای از تمام مشمولین سهام عدالت درخواست کرده است تا ضمن مراجعه به سامانه www.samanese.ir و اطلاع از آخرین وضعیت سود سهام دریافتی، هر مشمول تصمیم خود در زمینه نوع مالکیت سهام عدالت را مشخص کند. در این راستا و با هدف پاسخگویی به سوالات شما همراهان پاسخ های مربوط به مهمترین سوالات همراه با راهنمای تصویری تعیین روش مدیریت سهام آماده شده است که در ادامه ارائه می شود. و اما مهمترین سوالات در زمینه سهام عدالت و جوابهای آن ها:

سهام عدالت شامل چه کسانی می شود؟

این سهام در ابتدا به مددجوبان کمیته امداد، بهزیستی، کارگران و جانبازان و رزمندگان فاقد شغل اختصاص پیدا کرد و در ادامه برخی از سایر اقشار نیز مشمول دریافت این سهام شدند. در مجموع نزدیک به ۴۹ میلیون نفر از ایرانیان این سهام را دریافت کرده اند.

جدول زیر آمار کل دارندگان سهام عدالت را نشان می دهد:

گروه عنوان گروه بندی تعداد مشمولان (نفر) تعداد مشمولان در قید حیات
۱ مشمولین تخفیف دار ۵,۹۵۷,۴۶۳ ۵,۷۱۴,۹۰۵
۲ روستائیان و عشایر ۱۵,۱۴۷,۵۵۵ ۱۴,۶۳۰,۷۱۲
۳ کارکنان دستگاه های اجرایی و بازنشستگان ۱۳,۳۷۱,۸۵۹ ۱۲,۵۴۲,۸۵۳
۴ کارگران فصلی و ساختمانی ۶,۱۰۵,۷۳۰ ۶,۰۲۸,۰۳۲
۵ سایر اقشار ۸,۵۷۰,۱۳۴ ۷,۶۵۰,۸۴۷
 – جمع کل مشمولان سهام عدالت ۴۹,۱۵۲,۷۴۱ ۴۶,۵۶۷,۳۴۹

از کجا بدانیم که سهام عدالت داریم یا نه؟

با مراجعه به آدرس samanese.ir شما می توانید از آخرین وضعیت دارایی های خود در سبد سهام عدالت با خبر شوید.

آیا همه به یک میزان از این سهام دارند؟

خیر، سهام تعلق گرفته به اکثر مددجویان به مبلغ یک میلیون تومان بوده است و برای سایرین مبالغ کمتر. البته چند سال قبل دولت طی یک فراخوان به افرادی که برگه سهام آن ها کمتر از یک میلیون تومان بود این اجازه را داد که با پرداخت مابه التفاوت برگه های سهام تا یک میلیون تومان از این سهام برخوردار شوند.

آیا همچنان امکان دریافت سهام عدالت وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر امکان ثبت نام سهام عدالت وجود ندارد و این سهام  مختص کسانی است که در دوره های ثبت نام قبلی نام نویسی و مشمول این طرح شده اند.

سود سهام عدالت چطور مشخص می شود؟

شرکت های سرمایه گذاری استانی موظفند در پایان هر سال مالی سود سهام مربوط به سهام خود را از شرکت های مختلف جمع آوری کرده پس از کسر هزینه ها آن را بین سهامداران تقسیم کنند. این سود سهام به صورت سالیانه به حساب صاحبان سهام پرداخت می شود.

چرا از سال ۸۵ تا ۹۵ هیچ سود سهامی پرداخت نشد؟

با توجه به برنامه دولت در فرآیند توزیع سهام عدالت هیچ هزینه ای از مشمولان بابت این سهام دریافت نشد. در نتیجه سود سهام مربوط به ۱۰ سال ابتدایی بعد از تخصیص این سهام به عنوان هزینه سهام برداشت شد. از سال ۹۶ و با پایان این دوره ۱۰ ساله پرداخت سود سهام شروع شده است و تا کنون سود سهام سالهای ۹۶و ۹۷ پرداخت شده است. رئیس سازمان خصوصی سازی در اواسط اسفند ۹۸ از مشخص شدن مبلغ علی الحساب سود سهام ۹۸ خبر داده است و پرداخت این سود سهام در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

آیا می توان سهام عدالت مشمولان را از آن ها خرید؟

در حال حاضر هیچ کدام از مشمولین قادر به خرید و فروش این سهام نیستند و هیچ سازوکاری برای این کار در نظر گرفته نشده است.

آیا سهام عدالت شامل همه افراد خانوار می شود یا فقط سرپرست خانوار؟

سهام عدالت شامل تمام افرادی که در زمان ثبت نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع آوری اطلاعات تکمیل و ارسال گردیده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر گردیده و فرآیند ثبت نام آنها کامل شده باشد است.

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

با توجه به افزایش چشمگیر قیمت سهام، این افزایش قیمت مشمول سهام عدالت نیز شده است و با توجه به بررسی های انجام شده ارزش سبد سرمایه گذاری سهام عدالت در حال حاضر نزدیک به ۱۰ برابر زمان واگذاری رسیده است.

ارزش روز دارایی های سهام عدالت در کنار ارزش آن ها در زمان واگذاری در جدول زیر نشان داده شده است:

شرح شرکت های بورسی شرکت های غیر بورسی کل شرکتها
تعداد شرکتها ۳۶ ۱۳ ۴۹
ارزش مقطع واگذاری(میلیارد ریال) ۲۲۷،۸۲۵ ۳۵،۹۶۵ ۲۶۶،۳۶۳
ارزش روز(میلیارد ریال) ۴،۲۶۲،۵۰۱ ۳۵،۹۶۵ ۴،۲۹۸،۴۶۶

منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

از حدود دو سال قبل دولت لایحه ای را در زمینه آزاد سازی سهام عدالت به مجلس فرستاده بود که با توجه به نامعلوم بودن برخی اثرات جانبی این آزادسازی بر اقتصاد تا امروز این لایحه تایید نشده بود و در نهایت با اذن رهبری این لایحه تایید و به مرحله اجرا رسیده است. طی این لایحه مشمولان می توانند با انتخاب روش مدیریت سهام عدالت بین دو گزینه مدیریت مستقیم و غیر مستقیم انتخاب کنند.

مدیریت مستقیم و غیر مستقیم چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

در صورت انتخاب مدیریت مستقیم سهام هر فرد از سبد سرمایه گذاری سهام عدالت طبق ساز و کاری که شورایعالی بورس تدوین خواهد کرد در اختیار خود فرد قرار می گیرد و هر شخص خود مسئول مدیریت و خرید و فروش این سهام خواهد بود.

در روش غیر مستقیم مدیریت سهام افراد همچنان در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهد بود و این دارایی ها به صورت صندوق های سرمایه گذاری در سهام(۷۰ درصد) و صندوق های توسعه استانی(۳۰ درصد) مدیریت خواهد شد.

تا کی امکان تعیین روش مدیریت وجود دارد؟

با توجه به اخبار و اطلاعیه های منتشر شده، سازمان خصوصی سازی به مشمولان یک ماه فرصت داده است تا تصمیم خود را در این زمینه بگیرند و آن را در سامانه مدیریت سهام عدالت وارد کنند. در صورتی که شخصی در این مهلت اقدامی در زمینه تعیین وضعیت سهام خود نکند به صورت اتوماتیک گزینه مدیریت غیر مستقیم برای وی انتخاب خواهد شد. همچنین همه باید توجه داشته باشند که تنها یک بار می توانند روش مدیریت خود را انتخاب کنند و هیچ راهی برای تغییر انتخاب نیست در نتیجه با دقت، تمام جوانب مسئله را بررسی و سپس اقدام به ثبت نام کنند.

در صورت انتخاب روش مستقیم از چه زمانی می توان سهام را خرید و فروش کرد؟

بر اساس دستورالعمل های منتشر شده بعد از دو ماه از تاریخ ثبت نام، سهام این افراد از طریق سامانه سجام در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت با این وجود معامله این سهام بر اساس ضوابط تعیین شده از طرف شورای عالی بورس خواهد بود. بر اساس صحبت های رئیس جمهور و وزیر اقتصاد در جلسه ۱۰ اردیبهشت هیئت دولت احتمالا آزاد سازی سهام عدالت به صورت چند مرحله ای و با فواصل زمانی چند ماهه صورت بگیرد تا از اثرات جانبی آن بر وضعیت بازار بورس کاسته شود.

اگر کسی کد بورسی نداشته باشد آیا می تواند روش مستقیم را انتخاب کند؟

با توجه به صحبت های رئیس سازمان خصوصی سازی برای افرادی که دارای کد بورسی نیستند و روش مستقیم را انتخاب کنند کد بورسی به صورت اتوماتیک فعال خواهد شد اما این افراد برای استفاده از سامانه سجام و معامله سهام خود بعد باید از ثبت نام در فرصت مناسب پس از ورود به سامانه سجام جهت اهراز هویت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چیست؟

در این موارد وراث می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان و ارائه مدارک لازم همراه با امضای تقسیم نامه سهام عدالت، این سهام را بین خود تقسیم نمایند، امکان انتقال سهام در این مرحله تنها بین وراث وجود دارد و نمی توان آن را به افرادی که نام آن ها بین وراث نیست انتقال داد. به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی از روز یکشنبه، یک سامانه تلفن گویا جهت پاسخگویی به مشکلات و راهنمایی این عزیزان در سازمان فعال خواهد شد.

آموزش تصویری سامانه الکترونیکی سهام عدالت – نحوه آزاد سازی سهام عدالت

شما می توانید با مراجعه به آدرس samanese.ir از وضعیت دارایی های خود در سبد سرمایه گذاری سهام عدالت مطلع شوید و روش مدیریت خودرا تعیین نمائید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام اول

پس از ورود در صورت تمایل به بررسی اخبار مربوط به سهام عدالت گزینه ۲ و در صورت تمایل به بررسی وضعیت سهام عدالت گزینه ۱ را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه اول برای اینکه ببینید اصلا سهام عدالت به شما تعلق گرفته یا نه، باید مراحل زیر را طی کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام دوم

در مرحله بعد مقررات سایت نمایش داده می شود. در صورت موافقت تیک تایید را  بزنید و ادامه را انتخاب کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام سوم

در این قسمت شما باید کد ملی خود را در کادر نمایش داده شده (۳) وارد کنید. سپس کادر حروف تصویر را تکمیل و کلید ادامه را بزنید. اگر سهام عدالت به شما تعلق نگرفته باشد بعد از زدن دکمه ادامه پیامی مبنی بر اینکه شما جزو مشمولان سهام عدالت نیستید نمایش داده می‌شود، در غیر اینصورت به مرحله بعد می‌روید که به شرح زیر است:

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام چهارم

در ادامه طی چند مرحله به صورت چند گزینه ای (مشابه تصویر بالا) نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل تولد فرد سوال می‌شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام پنجم

در پایان مشخصات شما در کادری مشابه تصویر بالا نمایش داده می شود که در صورت مطابقت آن با اطلاعات هویتی شما گزینه تایید و ادامه و در صورت مغایرت گزینه اصلاح را انتخاب کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام ششم

در این مرحله شما با موفقیت وارد بخش میزکار سامانه شده اید. در این بخش چهار کادر برای شما نمایش داده شده است

کادر شماره ۴ وضعیت صورت دارایی شما را نمایش می دهد

کادر شماره ۵ مربوط به شماره شبای شماست که در صورتی که قبلا آن را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده باشید به رنگ سبز و در صورت عدم اعلام شماره شبا با رنگ قرمز نمایش داده می شود

کادر شماره ۶ مربوط به شماره تلفن همراه شماست، با توجه به اینکه کد تایید به این شماره ارسال می شود در صورت به روز نبودن این شماره تلفن آن را اصلاح کنید

کادر شماره ۷ وضعیت تصمیم شما برای روش مدیریت سهام در مرحله آزاد سازی را نشان می دهد که در صورتی که تا این لحظه وضعیت تصمیم خود را ثبت نکرده باشید مانند تصویر با رنگ قرمز نمایش داده می شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام هفتم

با انتخاب مشاهده وضعیت دارایی در کادر شماره ۴ به این صفحه وارد می شوید. در این صفحه در قسمت شماره ۸ ارزش کل سهام عدالت متعلق به شما ، در قسمت ۹ ریز سود سهام واریزی متعلق به شما و وضعیت پرداخت آن در کنار زمان پرداخت نمایش داده شده است و در قسمت شماره ۹ وضعیت سود علی الحساب در نظر گرفته برای شما در سال های مختلف دیده می شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام هشتم

همانطور که گفته شد در صورتی که شماره تماس شما تغییر کرده است حتما برای بروز رسانی آن از طریق کادر ۵ اقدام کنید. در این مرحله کافیست شماره تلفن سابق و شماره ای که در حال حاضر مورد استفاده شماست در کادرهای تعیین شده وارد شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام نهم

با انتخاب کادر شماره ۷ این پیام هشدار به شما نشان داده می شود. در نظر داشته باشید که تنها یک بار قادر به تعیین روش مدریت سهام خود خواهید بود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام دهم

پس از انتخاب گزینه ادامه دو کادر به شما نمایش داده می شود. این دو حاوی اطلاعات مهم در زمینه انتخاب هایی است که در برابر شما قرار داده شده است.

با انتخاب کادر ۱۱ و زدن گزینه ثبت و ادامه شما روش غیر مستقیم را انتخاب می کنید. در این روش شما مالکیت سهام خود را در اختیار شرکت های سرمایه گذاری قرار خواهید داد و امکان خرید و فروش همه یا بخشی از این سهام را از خود سلب می کنید. در برابر شما سهامدار شرکت سرمایه گذاری خواهید بود و فرآیند پرداخت سود سهام مانند گذشته برای شما ادامه پیدا خواهد کرد.

انتخاب کادر  ۱۲ به معنای استفاده از روش مدیریت مستقیم است. در این روش سهام اختصاص پیدا کرده به شما، سهام ۳۶ شرکت مشمول طرح سهام عدالت به شما تعلق خواهد گرفت. در نظر داشته باشید که در مورد سهام مربوط به شرکت های غیر بورسی به شما سهام شرکت های سرمایه گذاری مربوطه اختصاص پیدا می کند.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام یازدهم

پس از انتخاب گزینه سهامداری مستقیم شماره تلفن وارد شده همراه با کد ملی نمایش داده می شود، با توجه به اینکه کد تایید به این شماره ارسال می شود از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام دوازدهم

پس از تایید شماره تلفن کد تایید شش رقمی برای شما ارسال می شود. این کد را در بخش مخصوص وارد کنید. حتما توجه کنید که نوع روش انتخابی توسط شما به درستی در قسمت زرد رنگ نمایش داده شده باشد. در صورت مغایرت فرآیند انتخاب روش را مجددا شروع کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام سیزدهم

در صورت ثبت نهایی اطلاعات روش سهامداری شما ثبت و کد پیگیری در این پیام به شما نشان داده می شود. این کد را جهت پی گیری های بعدی حتما ذخیره نمائید.

فرآیند ثبت روش سهامداری شما در اینجا به پایان می رسد.

سهام چه شرکت هایی در سبد سهام عدالت وجود دارند؟

با توجه به اطلاعات منتشر شده در سایت سازمان خصوصی سازی در مجموع ۴۹ شرکت در این سبد سرمایه گذاری حضور دارند که نام و درصد سهام موجود از هریک در ادامه ذکر شده است.

ردیف نام شرکت سرمایه فعلی شرکت-ارقام به میلیارد ریال تعداد کل سهام شرکت درصد سهام تخصیص یافته به سهام عدالت
۱ آلومینیوم ایران- ایرالکو ۵,۱۹۸ ۵,۱۹۷,۸۳۰,۶۱۳ ۳۰%
۲ ایران خودرو ۳۰۱،۶۵۶ ۳۰۱,۶۵۶,۰۶۸,۰۰۰ ۱%
۳ بانک تجارت ۲۲۳،۹۲۶ ۲۲۳،۹۲۶،۱۲۷،۰۰۰ ۴۰%
۴ بانک صادرات ایران ۱۷۵،۳۵۴ ۱۷۵،۳۵۳،۹۷۲،۰۰۰ ۴۰%
۵ بانک ملت ۵۰,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۶ پارس سویچ ۱،۰۰۰ ۱،۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۴۶%
۷ پالایش نفت بندر عباس ۲۸,۶۸۸ ۲۸,۶۸۸,۰۰۰,۰۰۰ ۲۰%
۸ پالایش نفت تهران ۴۴,۰۰۰ ۴۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۷۰%
۹ پالایش نفت شیراز ۱,۰۲۸ ۱,۰۲۷,۵۴۸,۶۰۰ ۲۰%
۱۰ پالایش نفت اصفهان ۵۱,۰۰۰ ۵۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۰%
۱۱ پالایش نفت تبریز ۱۰,۰۰۰ ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ۲۰%
۱۲ پتروشیمی مارون ۸,۰۰۰ ۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۱۳ پست بانک ۳,۲۳۳ ۳,۲۳۳,۴۵۱,۰۰۰ ۲۵%
۱۴ چادرملو ۵۵,۵۰۰ ۵۵,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۱%
۱۵ حمل و نقل پتروشیمی ۲۰۰ ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۹%
۱۶ سایپا ۱۹۵,۵۱۱ ۱۹۵،۵۱۰،۵۵۰،۰۰۰ ۱%
۱۷ سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران ۲،۶۵۰ ۲،۶۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ۲۳%
۱۸ سرمایه گذاری رنا ۷,۹۶۰ ۷,۹۶۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲%
۱۹ سیمان داراب ۹۰۰ ۹۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۵۰%
۲۰ سیمان دشتستان ۱,۱۸۰ ۱,۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۴%
۲۱ فولاد آلیاژی ایران ۶,۰۰۰ ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۹%
۲۲ فولاد خوزستان ۱۹،۰۴۹ ۱۹،۰۴۸،۶۹۷،۰۰۰ ۳۰%
۲۳ فولاد مبارکه اصفهان ۲۰۹,۰۰۰ ۲۰۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۲۴ کارخانجات مخابراتی ایران ۳،۲۳۵ ۳،۲۳۵،۳۶۲،۰۰۰ ۳۵%
۲۵ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ۱۶,۳۹۳ ۱۶,۳۹۳,۰۰۰,۰۰۰ ۲۴%
۲۶ گل گهر ۴۸,۰۰۰ ۴۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۱%
۲۷ مخابرات ایران ۶۰,۰۰۰ ۶۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۰%
۲۸ مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران- مپنا ۲۷,۰۰۰ ۲۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۶%
۲۹ ملی صنایع مس ایران ۱۰۱,۴۰۰ ۱۰۱,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۷%
۳۰ نیرو ترانس ۵۰۰ ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۱%
۳۱ بیمه دانا ۴,۰۰۰ ۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۵۵%
۳۲ پالایش نفت لاوان ۱,۱۴۳ ۱,۱۴۳,۴۲۱,۶۰۰ ۲۰%
۳۳ پتروشیمی ارومیه ۶۸۰ ۶۷۹,۹۷۲,۰۰۰ ۶%
۳۴ پتروشیمی بندر امام ۲۶,۲۰۶ ۲۶,۲۰۶,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۳۵ پتروشیمی بوعلی سینا ۳،۵۰۰ ۳،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ۳۰%
۳۶ پتروشیمی بیستون ۵۰۰ ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۳۷ پتروشیمی تبریز ۴,۹۸۲ ۴,۹۸۲,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰%
۳۸ پتروشیمی خوزستان ۳۶۰ ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۳۹ پتروشیمی شهید تند گویان ۲۳,۹۵۸ ۲۳,۹۵۷,۶۶۶,۰۰۰ ۱۰%
۴۰ پتروشیمی فجر ۶,۵۰۰ ۶,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۴۱ پتروشیمی جم ۱۳,۸۰۰ ۱۳,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۵%
۴۲ دخانیات ایران ۸,۶۸۴ ۸,۶۸۳,۷۰۰,۰۰۰ ۲۸%
۴۳ ساختمان سد و تأسیات آبیاری سابیر ۵۸۸ ۵۸۸,۲۲۱,۷۸۰ ۴۹%
۴۴ شهر صنعتی البرز ۵ ۳۷,۰۳۷ ۲۳%
۴۵ شهر صنعتی رشت ۵۲ ۵,۲۴۲,۵۰۱ ۵۸%
۴۶ شهر صنعتی کاوه ۱۴۰ ۱۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۱%
۴۷ مشانیر ۲۴۲ ۲۴۱,۹۲۶ ۴۲%
۴۸ مگا موتور ۱,۶۱۷ ۷,۳۵۰,۶۶۵,۰۰۴ ۰.۵%
۴۹ صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ) ۱۴۳,۵۰۰ ۱۴۳,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۴۰%
شرکتهای واگذار شده به طرح توزیع سهام عدالت در مقطع  ۱۳۹۹/۰۲/۱۳