بانگ سروش ؛ تیم ملی فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا به مصاف تیم ملی بحرین رفت و نخستین شکست خود با سرمربی بلژیکی را متحمل شد.

در این دیدار که از ساعت ۲۰ سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه و با قضاوت والنتین کوالنکوف ازبکستانی در شهر منامه برگزار شد، بحرین با تک گل محمد الحردان که در دقیقه ۶۶ و از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، برنده این رقابت لقب گرفت.

هرچند تیم ملی ایران در نیمه نخست بازی عملکرد قابل قبولی نداشت اما در نیمه دوم بازی بهتری را نسبت به حریف ارائه داد و می‌توانست حتی در زمین حریف پیروز شود اما بی‌دقتی مهاجمان در نواختن ضربات نهایی و سوت‌های اشتباه داور که تمرکز ملی‌پوشان کشورمان را به هم ریخت، باعث ناکامی در این دیدار شد.

علیرضا بیرانوند، احسان حاج صفی، میلاد محمدی، امید ابراهیمی (۷۵- احمد نورالهی)، کریم انصاری‌فرد (۷۱- وحید امیری)، حسین کنعانی‌زادگان، محمد محبی (۶۰ – مهرداد محمدی)، مهدی طارمی، مجید حسینی، سردار آزمون و رامین رضاییان نفرات تیم ملی ایران را در این بازی تشکیل دادند.

نیمه اول؛
دقایق ابتدایی بازی با سردرگمی بازیکنان همراه بود و هر چند ملی پوشان کشورمان قصد داشتند خود را به دروازه میزبان نزدیک کنند اما کم دقتی در پاس های آخر باعث لو رفتن توپ می شد و در ۱۰ دقیقه ابتدایی صحنه خاصی در زمین رخ نداد.

* دقیقه ۱۵: ملی پوشان ایران که به نظر می رسید هنوز در باد پیروزی ۱۴ بر صفر برابر کامبوج هستند تحت فشار حملات بحرین قرار گرفتند و تا حدودی در خط دفاعی سردرگم و عجول عمل کردند.

* دقیقه ۱۸: بهترین فرصت ایران در این دقیقه رقم خورد و احسان حاجی صفی کاپیتان تیم ملی پشت مدافعان بحرین صاحب توپ شد اما ضربه آرام و زمینی او با فاصله اندکی از تیر عمودی دروازه به بیرون رفت.

* دقیقه ۳۰: بازی تاخیری بحرین اجازه شکل گیری حملات تیم ملی ایران را نداد. با این حال بحرین در ضد حملات خطرناک بود و در چند صحنه درون محوطه جریمه ایران صاحب فرصت شدند.

* دقیقه ۳۵: دو تیم بازی بی برنامه و پراشتباهی را به نمایش گذاشتند. شرجی بودن هوا و رطوبت بالا نفس بازیکنان را گرفته بود و همین امر روی تمرکز آنها تاثیر منفی گذاشته بود. به همین خاطر تعداد پاس های رد و بدل شده بسیار کم بود.

* دقیقه ۴۵: بازی کم رمق دو تیم تا پایان نیمه اول ادامه داشت و شاگردان ویلموتس هم نشانی از تیم بازی قبلی برابر کامبوج نداشتند و حتی یک بار هم روی دروازه میزبان خطر جدی و موقعیت گل ایجاد نکردند.

نتایج کامل هفته سوم انتخابی جام‌جهانی/ سقوط ایران و توقف دو مدعی

نیمه دوم؛

تیم ملی فوتبال ایران نیمه دوم را در شرایطی آغاز کرد که سرعت بیشتری در رده و بدل کردن توپ داشت و به نظر می‌رسید که ویلموتس نکات تازه‌ای را به بازیکنانش گوشزد کرده است.

* دقیقه ۵۰: شاگردان ویلموتس که در نیمه دوم جان تازه ای گرفته بودند در یکی دو موقعیت روی دروازه بحرین خطرساز شدند اما دفاع پرتعداد میزبان اجازه رسیدن به گل را نداد.

* دقیقه ۶۰: مدافعان ایران غافلگیر شدند و میلاد محمدی در آفسایدگیری مرتکب اشتباه شد که مهاجم حریف در موقعیت تک به تک قرار گرفت اما ضربه زمینی او را بیرانوند به کرنر فرستاد. این بهترین موقعیت بازی تا این لحظه بود.

دو دقیقه بعد احسان حاجی صفی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران به دلیل خطا روی بازیکن بحرین از داور ازبکستانی کارت زرد دریافت کرد. حاجی صفی به این تصمیم داور معترض شد.

* دقیقه ۶۴: حرکت بحرینی‌ها درون محوطه جریمه ایران با اشتباه مجید حسینی همراه شد تا داور اعلام ضربه پنالتی کند. این ضربه را بازیکن شماره ۶ بحرین به گل تبدیل کرد.

دقیقه ۷۰: بحرینی‌ها که به آنچه می‌خواستند رسیده بودند، بازی تاخیری و وقت تلف کردن با شیوه های خاص خودشان را آغاز کردند. ویلموتس هم با میدان فرستادن محمدی و امیری به دنبال جبران گل خورده بود.

* دقیقه ۸۶: تلاش ایران برای جبران گل راه به جایی نبرد و در یکی – دو موردی که سردار آزمون صاحب توپ شد نتوانست خطر جدی را روی دروازه میزبان ایجاد کند.

* دقیقه ۹۰: احمد نورالهی در موقعیت عالی درون محوطه جریمه صاحب توپ شد اما ضربه او با اختلافی نزدیک از روی دروازه به بیرون رفت. در دقایق وقت اضافه بازیکنان ایران اعتقاد به پنالتی داشتند که اعتراض سردار آزمون یک کارت زرد برای وی داشت.

طلسم پیروز نشدن تیم ملی فوتبال ایران در زمین بحرین با ویلموتس هم پا بر جا ماند. این هجدهمین دیدار دو تیم بود که تاکنون هیچکدام در خانه خودشون به تیم حریف نباخته‌اند.

تیم ملی ایران که در بازی نخست ۲ بر صفر هنگ کنگ را شکست داده بود، در دومین بازی ۱۴ بر صفر کامبوج را مغلوب کرد اما در سومین دیدار یک بر صفر به بحرین باخت تا کارش برای صعود سخت شود.

مجازات شدیم/ داور پنالتی ایران را نگرفت/ موقعیت های زیادی داشتیم

ویلموتس پس از شکست تیم ملی در منامه: مجازات شدیم

 سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه تیمش در دیدار با بحرین موقعیت های زیادی برای گلزنی داشت گفت: داور باید در دقایق وقت اضافه برای تیم ملی ایران یک پنالتی اعلام می کرد.

مارک ویلموتس پس از این شکست گفت: ماسعی کردیم بازی خوبی ارائه کنیم. در نیمه اول دو، سه موقعیت خوب برای زدن گل داشتیم و وقتی از آن ها استفاده نکردیم شرایط سخت شد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: به هر حال ما در بازی قبلی شکست سنگینی را به حریف تحمیل کرده بودیم و در این مسابقه هم فرصت های زیادی داشتیم.

وی افزود: در ادامه یک اشتباه کردیم و یک پنالتی به حریف دادیم. ما مجازات پنالتی که دادیم را دریافت کردیم و دروازه بان ما در سایر دقایق روز سختی نداشت.

ویلموتس خاطرنشان کرد: در لحظات پایانی توپ به دست بازیکن حریف اصابت کرد و پنالتی در این صحنه روشن بود.

توقف عربستان، شکست امارات و پیروزی قاطعانه استرالیا

هفته سوم از مسابقات فوتبال مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا روز سه‌شنبه با برگزاری ۱۶ دیدار پیگیری شد که نتایج این دیدارها به شرح زیر است:

گروه A:
* فیلیپین صفر – چین صفر
* سوریه ۴ – گوام صفر

جدول رده‌بندی گروه A:
۱-سوریه ۹ امتیاز
۲- چین ۷ امتیاز
۳- فیلیپین ۴ امتیاز
۴- مالدیو ۳ امتیاز
۵- گوام بدون امتیاز

گروه B:
* چین تایپه یک – استرالیا ۷
* اردن ۳ – نپال صفر

جدول رده‌بندی گروه B:
۱- استرالیا ۹ امتیاز
۲- اردن ۷ امتیاز
۳- کویت ۴ امتیاز
۴- نپال ۳ امتیاز
۵-  چین تایپه بدون امتیاز

گروه C:
* کامبوج صفر – عراق ۴
* بحرین یک – ایران صفر

جدول رده‌بندی گروه C:
۱- عراق ۷ امتیاز
۲- بحرین ۷ امتیاز
۳- ایران ۶ امتیاز
۴- هنگ کنگ یک امتیاز
۵-  کامبوج یک امتیاز

گروه D:
* سنگاپور یک – ازبکستان ۳
* فلسطین صفر – عربستان صفر

جدول رده‌بندی گروه D:
۱- ازبکستان ۶ امتیاز
۲- عربستان ۵ امتیاز
۳- فلسطین ۴ امتیاز
۴- سنگاپور ۴ امتیاز
۵- یمن ۲ امتیاز

گروه E:
* هند یک – بنگلادش یک
* قطر ۲ – عمان یک

جدول رده‌بندی گروه E:
۱- قطر ۱۰ امتیاز (۴ بازی)
۲- عمان ۶ امتیاز
۳- افغانستان ۳ امتیاز
۴- هند ۲ امتیاز
۵- بنگلادش یک امتیاز

گروه F:
* مغولستان یک – قرقیزستان ۲
* تاجیکستان صفر – ژاپن ۳

جدول رده‌بندی گروه F:
۱- ژاپن ۹ امتیاز
۲- قرقیزستان ۶ امتیاز
۳- تاجیکستان ۶ امتیاز
۴- مغولستان ۳ امتیاز
۵- میانمار بدون امتیاز

گروه G:
* اندونزی یک – ویتنام ۳
* تایلند ۲ – امارات یک

جدول رده‌بندی گروه G:
۱- تایلند ۷ امتیاز
۲- ویتنام ۷ امتیاز
۳- امارات ۶ امتیاز
۴- مالزی ۳ امتیاز
۵- اندونزی بدون امتیاز

گروه H:
* کره شمالی صفر – کره جنوبی صفر
* سریلانکا صفر – لبنان ۳

جدول رده‌بندی گروه H:
۱- کره جنوبی ۷ امتیاز
۲- کره شمالی ۷ امتیاز
۳- لبنان ۶ امتیاز
۴- ترکمنستان ۳ امتیاز
۵- سریلانکا بدون امتیاز