سرپرست واحد فنی و نظارت بر امور داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در مورد فعالیت داروخانه‌های اینترنتی، توضیحاتی ارائه داد.

سهیلا عبدلی، گفت: عبارت دقیق مجوزهایی که ما تحت عنوان داروخانه اینترنتی صادر می‌کنیم «فروش اینترنتی فرآورده های سلامت غیر دارویی» است و شهروندان باید توجه نمایند که نباید هیچ گونه دارویی در داروخانه اینترنتی به فروش برسد.

وی افزود: محصولات آرایشی و بهداشتی، مکمل‌های تغذیه ای و ورزشی، شیر خشک، گیاهان دارویی به صورت فرآوری نشده، دمنوش، فرآورده‌های طبیعی و سنتی حاوی گیاهان دارویی و ملزومات مصرفی پزشکی از جمله کالاهای مجاز به فروش در داروخانه اینترنتی هستند.

عبدلی در ارتباط با مراحل تاسیس داروخانه اینترنتی، گفت: موسس با در دست داشتن پروانه تاسیس و پروانه مسئول فنی داروخانه به معاونت غذا و دارو دانشگاه مراجعه می کند و اگر امتیاز ارزشیابی داروخانه بالای ۷۵۰ باشد با رعایت شرایط، مجاز به راه اندازی وب سایت با تایید معاونت است.

وی ادامه داد: در ادامه، موسس موظف به مراجعه به مرکز توسعه تجارت الکترونیک و دریافت نماد اعتماد الکترونیک می شود و سایر تعهدها از قبیل تعهد نامه موسس، تعهد نامه مسئول فنی و گواهی امضا نیز در معاونت اخذ می شود.

سرپرست واحد فنی و نظارت بر امور داروخانه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: درج تبلیغات گمراه کننده محصولات و تخلف در ارسال از قبیل ایجاد واسطه، از تخلفات مهم داروخانه اینترنتی است که به طور مداوم توسط کارشناسان رصد شده و در صوت مشاهده سریعاً با متخلف برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی، تذکر شفاهی، تذکر کتبی، تعلیق یا لغو مجوز را از جرائم تخلفات دانست و در مرحله آخر با توجه به نوع تخلف ارجاع پرونده به مراجع ذی صلاح را از تبعات قانون گریزی عنوان کرد.

عبدلی با تاکید به شهروندان، گفت: همواره دقت داشته باشید که سایت داروخانه اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک بوده و آدرس و شماره تلفن داروخانه، اسم موسس و مسئول فنی نشانی پست الکترونیک و مجوز فروش در سایت درج شده باشد.

وی خاطر نشان کرد: اکنون حدود ۲۵ داروخانه اینترنتی تحت نظارت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول فعالیت هستند با اینکه فعالیت این داروخانه ها به صورت مداوم رصد می شود اما اگر شهروندان تخلفی مشاهده کردند با شماره ۸۸۸۷۴۵۰۸ تماس بگیرند.