با ادامه یافتن سیر صعودی ابتلا به کرونا در اروپا، یکی از اعضای خانواده سلطنتی اسپانیا در اثر این بیماری جانش را از دست داد و یک مقام فرانسوی این همه‌گیری را سنگ محکی برای اعتبار اروپا دانست.

«امیلی دی مونشالین» معاون وزیر امور خارجه فرانسه در امور اروپایی گفت، همه‌گیری جهانی ویروس کرونا سنگ محکی برای اروپا است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دی مونشالین روز یکشنبه در مصاحبه‌ای گفت: «اینکه قرار باشد اروپا فقط در دوران خوشی، بازاری واحد باشد، با عقل جور درنمی‌آید».

وی افزود، نحوه پاسخ اتحادیه اروپا به شیوع ویروس کرونا میزان اعتبار و اتحاد آن را تعیین خواهد کرد. اگر رهبران اتحادیه اروپا در زمان بروز بحران‌های بزرگ نتوانند رویکرد مناسبی را اتخاذ کنند، احزاب عوام‌گرای اروپا برنده خواهند بود.

خبرگزاری «آناتولی» روز یکشنبه نوشت، «ماریا ترزا دی بوربون پارما» شاهزاده اسپانیایی ۸۶ ساله روز پنجشنبه به دلیل ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» در پاریس فوت کرده است.

ماریا ترزا اولین قربانی ویروس کرونا در خانواده‌های سلطنتی اروپایی به‌شمار می‌رود. او که به شاهزاده سرخ معروف بود، بیشتر وقت خود را به تدریس در دانشگاه سوربن فرانسه گذرانده و به‌ندرت از عنوان خانوادگی خود استفاده می‌کرد.

پیش از این تست کرونای شاهزاده «چارلز» فزرند ارشد ملکه انگلیس نیز مثبت اعلام شده بود.

در اسپانیا ظرف ۲۴ ساعت گذشته، تعداد قربانیان به ویروس کرونا با ثبت یک رکورد جدید ۸۳۸ نفر جان باختند تا شمار کل جانباختگان این بیماری در این کشور به ۶۵۲۸ نفر برسد. تعداد کل مبتلایان به کووید-۱۹ نیز در این کشور به ۷۸۷۹۷ نفر رسیده است.

روز یکشنبه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور پرتغال با نزدیک به ۸۰۰ مورد ابتلای جدید به ۵۹۶۲ نفر رسید که از این بین ۱۱۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین در سوئیس آمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۴۳۵۲ و شمار قربانیان به ۲۸۲ نفر رسیده است.

در اتریش نیز شمار افراد مبتلا به این بیماری به ۸۴۸۶ نفر رسیده است که از میان آن‌ها تاکنون ۸۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دولت انگلیس نیز اعلام کرد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به نزدیک ۲۰ هزار نفر رسیده است و شمار قربانیان نیز با ۲۰۹ مورد افزایش به ۱۲۲۸ نفر افزایش یافته است.

بهبودی کم سن ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان

از سوی دیگر، دکتر سیدحسن میری با اشاره به بهبودی کم سن ترین بیماران کرونایی کشور در استان گیلان، اظهار کرد: این نوزادان چهار و ۱۴ روزه بعد از طی کردن دوران درمان در بیمارستان ۱۷ شهریور رشت ترخیص شدند.

وی با بیان اینکه تست کرونای این دو نوزاد بعد از پذیرش در این بیمارستان مثبت اعلام شد، گفت: خوشبختانه با تلاش کادر درمان و پرستاران این دو نوزاد بعد از طی کردن دوره ۱۴ روزه در بیمارستان ۱۷ شهریور و بهبودی کامل مرخص شدند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با تأکید بر لزوم قرنطینه این نوزادان تا ۱۴ روز، تصریح کرد: یکی از نوزادان به دلیل مجاورت با یک بیمار کرونایی مبتلا شده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه نوزاد دیگر هیچگونه تماسی با بیماران کرونایی نداشته است، گفت: این نوزاد از طریق سایر شیوه‌ها به این بیماری مبتلا شده است.