تیم ملی والیبال ایران با دو شکست برابر تیم‌های لهستان و برزیل در مرحله نهایی رقابت‌های لیگ ملت‌ها به کار خود پایان داد و در جایگاه پنجم قرار گرفت.

محمدرضا یزدانی‌خرم درباره نتایج تیم ملی در رقابت‌های لیگ ملت‌ها گفت: مسابقات لیگ جهانی، جنبه خیلی رسمی ندارد. در رقابت‌های لیگ جهانی، کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ و امکانات در اختیار داشته، در این مسابقات شرکت می‌کنند. برخی از آنها با تیم اصلی، برخی با تیم نیمه‌جوان، برخی با امکانات خوب و برخی نیز با امکانات ضعیف در این مسابقات شرکت می‌کنند. از طرف دیگر، رفت و آمدها برای مسابقات لیگ جهانی، بسیار سخت است.

* ایگور در ریزه کاری ها دقت می کرد شانس سکو داشتیم
او در ادامه تأکید کرد: همین رفت‌وآمدها از نظر بدنی به بسیاری از بازیکنان لطمه وارد می‌کند. کشورهای اروپایی عادت دارند، چرا که مرتب با هواپیما به کشورهای زیادی سفر می‌کنند اما بازیکنان ایران کمتر در حال سفر کردن هستند. ملی‌پوشان تا جایی که توانستند زحمت کشیدند و در پایان نیز عنوان پنجمی را به دست آوردند. شاید اگر سرمربی تیم ملی در ریزه‌کاری‌ها دقت می‌کرد، امکان روی سکو رفتن بیشتر بود اما به هر حال ورزش همین است و بالا و پایین دارد.

* از ملی پوشان تشکر می‌کنیم
یزدانی‌خرم افزود: با توجه به مسافت‌های طولانی که بازیکنان طی کردند و تلاش بسیاری انجام داده‌اند؛ از آنها تشکر می‌کنیم که توانستند عنوان پنجمی را به دست آورند. هیچ ورزشی در ایران نیست که مانند والیبال ایران بتواند به بیشتر کشورهای دنیا، سفر و با تیم‌های مختلف، بازی و آنها را شکست دهد اما والیبالیست‌ها این کار را انجام می‌دهند و این یک کار ویژه است. از همه آنها تشکر می‌کنیم.

* مردم توقع برد داشتند
وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به حضور رقبا با تیم‌های جوان خود، تیم ملی ایران فرصت زیادی به بازیکنان جوان نداد، نظر شما چیست؟ گفت: با توجه به مسابقاتی که به میزبانی ارومیه و اردبیل برگزار شد، باید بگویم مردم همگی از تیم ملی توقع پیروزی داشتند. هنوز این فرهنگ در بین مردم جا نیفتاده است که برد و باخت اهمیتی ندارد و ملی‌پوشان باید بازی خوبی ارائه دهند. مسئله مهم برای مردم کسب پیروزی بود به همین دلیل تیم ملی با تمام قوا به مصاف رقبا رفت تا پیروز شود. درست است که ایراداتی به تصمیمات سرمربی مانند بحث کوچینگ و تعویض‌ها وارد است، اما کولاکوویچ نیز زحمت زیادی برای تیم کشیده است. شاید اگر به سرمربی تیم ملی گفته می‌شد که نگران برد و باخت نباشد و این اختیار به او داده می‌شد که انجام بازی‌های خوب مهم است، دست او بیشتر برای استفاده از بازیکنان جوان باز بود.

* بازیکن جوان خطا کند مورد غضب قرار می‌گیرد
رئیس پیشین فدراسیون والیبال تصریح کرد: متأسفانه تیم ما پاسور دوم هم نداشت و بازیکنان هم‌تراز با مُهره‌های اصلی در تیم نداریم و این یکی دیگر از مشکلات سرمربی تیم ملی است. شاید اگر یک بازیکن جوان در پنج حرکت خود، خطایی مرتکب شود، مورد غضب قرار گیرد. تمام این مسائل وجود دارد و باید به آن توجه کرد.

* مشکلی برای کسب سهمیه المپیک نداریم
یزدانی‌خرم در پاسخ به این سؤال که با توجه به نزدیکی مرحله نخست رقابت‌های انتخابی المپیک، آیا تیم شانس کسب سهمیه در این مرحله را دارد یا خیر؟ گفت: زمان برای ریکاوری بازیکنان تا آن مسابقات وجود دارد، آنها کارشان را انجام خواهند داد و نباید مشکلی داشته باشند.

* وزارت ورزش در کشتی و والیبال ضعیف عمل کرد
رئیس اسبق فدراسیون والیبال درباره تعلل وزارت ورزش و جوانان برای آغاز ثبت‌نام کاندیداها اظهار داشت: وزارت ورزش و جوانان هم در کشتی و هم در والیبال، عملکرد بسیار ضعیفی داشت. درست نیست که فدراسیونی مانند والیبال که چنین مسابقات مهمی در پیش دارد، بدون رئیس باشد؛ این ضربه روحی بزرگی به والیبال می‌زند که قابل جبران نیست. وزارت ورزش باید هر چه سریع‌تر تکلیف مجمع انتخاباتی را مشخص کند. افرادی که توانایی هدایت فدراسیون را دارند، باید معرفی شوند. اگر بخواهیم ورود به انتخابات را آزاد بگذاریم، کار درستی نیست. فردی باید برای انتخابات شرکت کند که از نظر مالی و فکری، بتواند کمک زیادی به والیبال کند. وزارت ورزش هر چه سریع‌تر باید تکلیف را مشخص کند؛ این یکی از نقاط ضعف این وزارتخانه است که باید هر چه سریع‌تر جبران شود.

وی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا در حال حاضر گزینه مناسبی برای ریاست فدراسیون والیبال وجود دارد یا خیر؟ خاطرنشان کرد: خیلی کم است. همان بانک‌هایی که اسپانسرهای خوبی برای تیم بودند، در حال حاضر نیز می‌توانند کمک خوبی کنند. انشاءالله که در آینده نیز بتوانند چنین حمایتی را داشته باشند.

منبع: مهر