به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»؛ غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضائیه از صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم مدیرکانال آمدنیوز خبر داد و گفت: حکم این فرد مبنی بر محکومیت صادر شده است.

وی افزود: دادگاه ۱۳ مورد از اتهامات زم را از مصادیق افساد فی‌الارض تشخیص داده و برای وی حکم اعدام صادر کرده که البته این حکم قطعی نیست. زم بابت مواردی به حبس محکوم شده که البته این رأی غیر قطعی است.

وضعیت متهمان پرونده طبری

سخنگوی قوه قضائیه درباره در پاسخ به سوالی درباره ارتباط پرونده طبری با سایر مفسدان و متهمان دیگر پرونده‌ها از جمله دیواندری، یادآور شد: کسانی که ارتباطشان قطعی شده، بین ۲۱ متهم کیفرخواست است. درباره بخش دیگر که هنوز کیفرخواست برایشان صادر نشده نمی‌توانیم صحبت کنیم.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده حسن رعیت تاکید کرد: این فرد همچنان در بازداشت است، چون پرونده وی ابعاد مختلف و گسترده‌ای دارد و تحقیقات آن دامنه‌دار شده است. آخرین اطلاعی که گرفتم، گفتند که به مراحل پایانی رسیدگی دادسرا نزدیک شده است و تأکید کردیم با سرعت رسیدگی شود.

ابهام در خودکشی یا قتل قاضی منصوری

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی درباره مرگ مشکوک قاضی منصوری و اینکه جسد وی رویت شده است یا خیر؟، تاکید کرد: به طور جد پیگیر ابهام‌زدایی و شفافیت حادثه فوت این فرد است و به لحاظ ابعاد مختلف این موضوع برای ما اهمیت دارد. هم شهروند ایرانی بوده و هم پرونده اتهامی دارد.

وی اضافه کرد: از طریق پلیس اینترپل و نیابت قضائی به رومانی، تقاضای استرداد وی به ایران داده بودیم و پرونده تشکیل شده و تحت نظر پلیس بود. این‌ها مواردی است که ما را موظف می‌کند موضوع را پیگیری کنیم. هیچ قضاوتی نداریم. روایت آن‌ها این است که کشته شده و مستنداتی هم از جمله تصویر گذرنامه او و تصویری از جنازه منتسب به وی ارسال شده است. حسب ظواهر جسد مربوط به منصوری است، اما ما به این موارد اکتفا نمی‌کنیم. باید دی‌ان‌ای منتقل شود و با بستگان وی تطبیق داده شود.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین گفت: خانواده وی هم طی نامه‌ای درخواست استرداد جسد را داده‌اند و ما هم گفته‌ایم شما که می‌گویید خودکشی بوده، جسد را منتقل کنید. برای ما خودکشی یا قتل منصوری مبهم است.