به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»؛ «زینگ گوانگ» از متخصصان ارشد مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین با بیان اینکه ویروس جدید کرونا که بتازگی در پکن شایع شده با آنچه قبلا در چین بوده، متفاوت است، گفت: پس از مدت مدیدی که مواردی از ابتلا به کرونا بخصوص در پایتخت چین گزارش نشده بود و در واقع در دوره آرامش به‌سر می‌بردیم با یک شرایط جدید و حساس مواجه شده‌ایم.

وی در ادامه تاکید کرد: آزمایش‌های اولیه نشان می‍دهد که نوع و ترکیب ویروس جدید و در واقع ریشه و نژاد آن با ویروس قبلی که در چین شایع شده بود، تفاوت دارد دو نمونه آزمایش شده ولی برای نتیجه گیری قطعی، لازم است آزمایش های بیشتری صورت گیرد.

این کارشناس که با روزنامه گلوبال تایمز چین گفتگو می‌کرد، اضافه کرد: بررسی‌های ژنتیک روی ویروس نشان خواهد داد که این نوع با کدام کشورها مطابقت دارد و برای همین آزمایش های بیشتری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون در معرض یک آزمایش بزرگ قرار گرفته‌ایم و اگر با موفقیت بر آن مدیریت نکنیم، درگیر موج دوم شیوع کرونا خواهیم شد، تصریح کرد: مانند دیگر افراد جامعه، جمعیت شهر پکن هم مشکوک به کووید ۱۹ است اما خوبی قضیه اینجا است که خیلی زود موارد جدید ابتلا ردیابی شده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس جدید روی تخته‌های خرد کردن ماهی در بازار شین فادی شهر پکن پیدا شده که از آن برای خرد کردن ماهی سالمون وارداتی استفاده می‌شده است. چین سالیانه نزدیک به ۸۰ هزار تن ماهی سالمون منجمد از کشورهای شیلی، نروژ، استرالیا و کانادا وارد می کند.

افرادی هم که بتازگی به کرونا مبتلا شده‌اند به همین بازار بزرگ مرتبط هستند. از ۳۶ مورد ابتلا به کرونا در پکن در روز شنبه ۲۲ نفرشان در این بازار کار می‌کرده‌اند و بقیه با آنها در ارتباط بوده‌اند.

گلوبال تایمز می‌نویسد متخصصان اعلام کرده‌اند به دلیل تجربه بالایی که چین در مهار کرونا در ووهان و چند کانون دیگر شیوع بدست آورده، شهروندان نباید دچار واهمه و نگرانی شوند و پکن اطمینان دارد جلوی شیوع این ویروس گرفته خواهد شد.

روزنامه بیجینگ دیلی هم گزارش کرد که یکی از مبتلایان راننده یک شرکت هواپیمایی است. این مرد ۵۶ ساله نیز که البته در این مدت کار نمی‌کرده و با کسی در ارتباط نبوده روز سوم ژوئن برای خرید به بازار «شین فادی» مراجعه کرده است؛ بازاری که بزرگترین بازار فروش سبزیجات شهر پکن محسوب می‌شود.

این فرد دو روز پس از مراجعه به این بازار احساس ناخوشی داشته و به بیمارستان مراجعه کرده تا اینکه روز جمعه تب می‌کند و نتیجه آزمایش کرونا وی مثبت می‌شود.