به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی مهندس علیرضا پیمان‌پاک را به‌عنوان معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران برگزید.

مهندس پیمان‌پاک که یکی از مدیران جوان و خوشنام کشور به شمار می‌رود و در سوابقش موفقیت‌های بسیاری به‌خصوص در حوزه بازرگانی به چشم می‌خورد، از امروز رسما سکان سازمان توسعه تجارت ایران را به‌دست می‌گیرد.

رئیس کل جدید سازمان توسعه تجارت متولد ۱۳۵۹ است. مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی فرآیند صنعت نفت و مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته مدیریت بازرگانی اخذ کرده است و همانطور که در سوابق تحصیلی‌اش هم پیداست، در حوزه بازرگانی، نفت، گاز و پتروشیمی اقدامات ارزشمندی انجام داده است.

پیمان پاک در کسوت مشاور بین‌الملل و بازرگانی سازمان اقتصادی رضوی، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی، دبیر هیات عامل راهبر تجارت آستان قدس و نماینده سازمان اقتصادی رضوی در حوزه تامین کالاهای اساسی اقدامات موثری در بازاریابی گشایش بازار، صادرات محصولات و واردات محصولات و تجهیزات مورد نیاز کشور انجام داده است.

معاون جدید وزیر صمت در سال‌های اخیر در قالب یاد شده نسبت به بازاریابی و صادرات محصولات غذایی، کشاورزی، مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی، محصولات فلزی و فولادی، ماهی و میگو و تولیدات دریایی و … به کشورهایی نظیر روسیه، تاجیکستان، عربستان، آذربایجان، کشورهای GIS، عراق، هند، ایتالیا، آلمان، چین، پاکستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و جنوب شرق آسیا اقدامات مبتکرانه‌ای انجام داده که این تجربیات در مسیر هدایت سازمان توسعه و تجارت بسیار به‌کار او خواهد آمد.

وی همچنین با حضور در جایگاه مدیریت نفت و گاز مرکز همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری در دولت دهم، تجارب ارزنده‌ای در خصوص انتقال فناوری، صادرات محصولات دانش بنیان و نیز تامین مالی و تجارت نفت و گاز را در شرلیط دشوار داراست.

پیمان‌‍پاک، نماینده وزارت صنایع و عضو کارگروه تدوین سند دیپلماسی انرژی (معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه)، نماینده وزارت صنایع در کارگروه انرژی تدوین برنامه پنجم توسعه کشور، نماینده وزارت صنایع و مسئول دبیرخانه کمیسیون انرژی شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری کشور و مشاور ستاد تحول صنایع و معادن وزارت صنایع بوده است.

رئیس کل جدید سازمان توسعه تجارت همچنین عضویت در کارگروه تدوین سیاست‌های کلان نظام در خصوصوص دیپلماسی انرژی (کمیسیون امنیتی و دفاعی مجمع تشخیص مصلحت نظام)، مدیریت پروژه تدوین بسترها و الزامات قانونی تحقق سند چشم انداز کشور در حوزه انرژی (مرکز پژوهش‌های مجلس)، مدیریت طرح ترسیم شبکه تحقیقاتی صنعت گاز کشور (شرکت ملی گاز)، مدیریت پروژه طرح تدوین استراتژی توسعه صنعت گاز کشور (دفتر همکارهای فناوری ریاست جمهوری) را در کارنامه دارد.

پیمان‌پاک همانطور که از سوابقش پیداست، یک جوان خلاق و پژوهش محور است و حداقل ۱۱ مقاله و کار پژوهشی از او تاکنون در داخل و خارج کشور عرضه شده که عمدتا پیرامون حوزه بازرگانی و تجارت بوده است.

پیش از این، حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بود که قرار است عصر امروز تودیع و مهندس پیمان پاک به عنوان رئیس کل جدید این سازمان معارفه شود.