در حالی که طبق توافق‌های صورت گرفته در جلسه قرار بود در این مرحله، دستگاه‌های مربوطه نسبت به حذف یارانه تنها ۱۶۰ هزار خانوار اقدام کنند به دلایل نامعلومی یکی از اعضای حاضر در جلسه دستور حذف ۲۶۰ هزار خانوار از لیست یارانه نقدی را به دستگاه‌های مسئول داد.

به گزارش پایگاه خبری بانگ، براساس قانون بودجه امسال باید یارانه ۳ دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران حذف شود از همین رو تیرماه امسال هیات دولت در مصوبه‌ای دستگاه‌های مربوط را موظف به شناسایی این دهک‌ها کرد و قرار بر این شد که این سه دهک به تدریج شناسایی و مراحل حذف یارانه نقدی آنها طی شود.

از این رو، در اولین مرحله در “شورای اطلاع رسانی حذف یارانه”، حذف ۱۶۰ هزار خانوار از فهرست یارانه بگیران به تصویب اعضا رسید.

در حالی که طبق توافق‌های صورت گرفته در جلسه قرار بود در این مرحله، دستگاه‌های مربوطه نسبت به حذف یارانه تنها ۱۶۰ هزار خانوار اقدام کنند به دلایل نامعلومی یکی از اعضای حاضر در جلسه دستور حذف ۲۶۰ هزار خانوار از لیست یارانه نقدی را به دستگاه‌های مسئول داد.

موضوع مهم این است که در بین این تعداد خانواری که بدون هماهنگی‌های قبلی به لیست حذف یارانه‌ها اضافه شده افرادی دیده می‌شوند که جزو سه دهک با درآمد بالا محسوب نمی‌شوند و اساسا نباید یارانه این خانواده‌ها قطع می‌شد.

خبرنگار ایلنا این موضوع را از برخی مسئولان و از نمایندگان مجلس پیگیری کرده است که این مقامات مسئول هم مراتب اعتراض خود را از این تصمیم و نحوه شناسایی خانواده‌هایی که باید از لیست پرداخت یارانه نقدی خط می‌خوردند اعلام کردند.

در حالی که سخنگوی دولت هم طی نشست خبری به این موضوع تاکید داشته که برای اجرای حذف یارانه نقدی در مرحله اول مطابق قانون کمتر از ۲۰۰ هزار خانوار شناسایی شده‌اند اما شاهد آن هستیم که پس از برگزاری شورای اطلاع رسانی حذف یارانه، به طور خودسرانه‌ای دستور حذف ۲۶۰ هزار خانوار داده می‌شود.

این اقدام خودسرانه باعث شده است که مردمی که اساسا مستحق دریافت یارانه نقدی هستند و مخاطب اصلی دریافت یارانه محسوب می‌شوند با پیامک اطلاع رسانی از حذف یارانه ها مواجه شوند.

موضوع را از معاون سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها جویا شدیم اما وی از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد.

«سید جلال الدین عارفیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره حذف یارانه خانوار بیش از عددی که در جلسه مذکور توافق شده بود، گفت: موضوع حذف یارانه‌ها را به وزارت رفاه واگذار کرده‌ایم و جزئیات را باید از مسئولان این وزارتخانه پیگیری کنید.

وی ادامه داد: بنده در جلسه شورای اطلاع رسانی حذف یارانه حضور نداشتم و از این موضوع که برخلاف توافق برای حذف یارانه ۱۶۰ هزار خانوار، دستور حذف یارانه ۲۶۰ هزار خانوار داده شده مطلع نیستم.

در حالی که عارفیان مدعی است که در این جلسه حضور نداشته است اما اسنادی در اختیار ایلنا قرار گرفته است که نشان می‌دهد وی از حاضران در این جلسه بوده و صورت جلسه هم به امضای این شخص رسیده است.

در شرایطی که مردم با تورم بیش از ۴۰ درصد به سختی معیشت خود را تامین می‌کنند و  بیشترین فشار اقتصادی بر اقشار کم درآمد و متوسط به پایین وارد آمده، حذف یارانه این اقشار نمک بر زخم مردم پاشیدن است.

از سویی شاهد آن هستیم که با تصمیمات خودسرانه، دقیقا یارانه افرادی حذف می شود که مستحق افزایش سقف یارانه نقدی هستند و باید به مبلغ یارانه این افراد از طریق حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه، اضافه شود.