به گزارش پایگاه خبری «بانگ سروش»، سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه و در ساعات پایانی صحن علنی مجلس، ۱۹ وزیر پیشنهادی خود را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. ترکیب و آرایش کابینه معرفی شده رئیسی به مجلس بسیار متفاوت‌تر از گمانه‌زنی‌ها و پیش‌بینی‌های رسانه‌های مختلف بود.

در بین گزینه‌های معرفی شده به مجلس سیدرضا فاطمی‌امین از مدیران شناخته شده در حوزه صنعت کشور به عنوان وزیر پیشنهادی صمت به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

سیدرضا فاطمی‌امین متولد سال ۱۳۵۳ است که دارای دکترای تخصصی مدیریت راهبردی دانش بوده و قائم مقامی تولیت آستان قدس رضوی، مدیرعاملی سازمان اقتصادی رضوی، معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون برنامه ریزی توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن، مشاور وزیر و رئیس ستاد تحول صنایع و معادن، مشاور دستیار ویژه رئیس‌جمهور و رئیس پروژه های اقتصادی طرح مهر ماندگار، مشاور وزیر صنعت و معدن و تجارت در راهبردهای صنعتی معدنی و تجاری، جری طراحی و تدوین برنامه راهبردی صنعت معدن و تجارت، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و مجری طرح های نوسازی خودروهای فرسوده کشور از  جمله سوابق وی محسوب می‌شود.

حضور فاطمی امین در وزارت صمت، موجب ارتقای صادرات و تقویت تولید ملی می‌شود

خانه صنعت، معدن و تجارت ایران طی نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، از سیدرضا فاطمی امین حمایت کرده است. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

نمایندگان معزز ملت شریف ایران در مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

با عنایت به اینکه رییس جمهور محترم با استعانت از فضل پروردگار و اهتمام ملت بزرگ ایران موافق به کسب اکثریت آرای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و در پی آن با حکم تنفیذ مقام معظم رهبری در محضر نمایندگان محترم ملت سوگند ریاست جمهوری را قرائت فرمودند گاه آن فرا رسیده است که به منظور جامعه عمل پوشاندن و عمل به مواعید و برنامه‌های خود کابینه ای مرکب از وزرای توانمند و فهیم، متخصص و سخت کوش، پاکدست و کارآزموده و به معنای واقعی کلمه انقلابی و در خور شأن ملت بزرگ ایران جهت کسب رای اعتماد به محضر شریف خانه ملت معرفی نمایند.

از آنجایی که موضوع اقتصاد و تولید ملی از اهم موضوعات روز و برنامه های اعلامی ریاست محترم جمهور و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد، وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از وزارتخانه های اجرایی شاخص در این حوزه می باشد. بسیار ضرورت دارد، فردی که به عنوان مقام عالی این وزارت با رای شما نمایندگان شریف بر مسند وزارت خواهد نشست، از تجربه و سابقه کار و شناخت کافی از این وزارتخانه پر اهمیت برخوردار باشد و بتواند با توجه به وظایف متمرکز در آن تولید و تجارت را در امتداد و در خدمت هم برای توسعه همه جانبه و رفاه عموم مردم قرار دهد.

حال که بنا به تصمیم رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر سیدرضا فاطمی‌امین به عنوان کاندیدای وزارت صنعت معدن و تجارت و سپردن این وسیله وظیفه سترگ انتخاب شده‌اند بنا به سوابق موفق که از دوران تصدی مسئولیت های مختلف توسط ایشان در این وزارتخانه پیش و پس از ادغام آن به ویژه در تدوین طرح تحول اقتصادی و معاونت برنامه‌ریزی سراغ دارین سوابق ایشان نشان از احراز شرایط و تطابق با خواسته‌ها و انتظارات متخصصین امن و تشکل‌های تخصصی این حوزه داشته و انشالله تحقق دیدگاه‌ها و برنامه‌های ارائه شده توسط ایشان با همراهی قوای سه‌گانه و بخش خصوصی موجب کاهش مشکلات و مصائب تولید ملی و تامین نیاز های مورد نظر جامعه ارتقاء صادرات و تقویت تولید ملی خواهد شد.

امید است که ایشان سعادت یابند که با جلب امعان نظر و مساعدت شایسته شما عزیزان و با کسب رای اعتماد حداکثری مفتخر به مهر خادمی ملت در کارنامه زندگی خویش شده و با اعتماد به نفسی وجیه و گام‌هایی محکم، دوره مأموریت خویش را به انجام رسانده  و در پیشگاه خداوند متعال، ملت گرانقدر ایران، رهبر فرزانه و نمایندگان ملت سربلند و رو سفید شوند.

خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

حمایت مجمع نمایندگان خوزستان از فاطمی امین

نشست مجمع نمایندگان خوزستان با سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت (صمت) در تهران برگزار شد.

در این نشست اعضای مجمع نمایندگان خوزستان ضمن حمایت قاطع از سید «رضا فاطمی امین» برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر توجه ویژه بر بخش تولید و مرتفع شدن مشکلات تولیدکنندگان، ضرورت برنامه سریع الاتاثیر در تنظیم بازار و توزیع عادلانه کالاهای اساسی، سر و سامان دادن به وزارت صمت و شهرک های صنعتی، توجه به صنایع مهم در استان خوزستان تاکید شد.

مجمع نمایندگان خوزستان دارای ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی است و استان خوزستان یکی از استان‌های صنعتی کشور است.

فاطمی امین در این نشست تاکید کرد: در اوائل انقلاب مردم انقلاب جانفشانی و ایستادگی کردند و همه وظیفه داریم برای استان خوزستان کار کنیم. خوزستان به عنوان یک پل ارتباطی بسیار مناسب با کشورهای همسایه و اولویت اینجانب در وزارت صمت که در حوزه صادرات است بسیار می تواند نقش موثری را ایفا کند.

فاطمی امین: باید با هم افزایی حرکت فوری و قاطع انجام داد

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما توزیع امکانات عادلانه نیست، تصریح کرد: ما ۱۱ میلیون حاشیه نشین داریم که نشان دهنده اوج بی‌نظمی و بی‌برنامگی است و در شهرهای بزرگی به دلیل تراکم صنعت با مشکلات آلودگی مختلف رو به رو هستیم.

وزیر پیشنهادی صمت با بیان اینکه اگر بخواهد توزیع عادلانه امکانات و پیشرفت اتفاق بیفتد، باید ابتدا توزیع عادلانه مدیریت در بخش صنعت معدن و تجارت رخ بدهد، تصریح کرد: یکی از برنامه‌ریزی ما، تربیت مدیران گام دوم است و ۲۰۰ نفر  از همه نقاط کشور  تا ۲ سال  دعوت و در جلسات  وزارت صمت نیز شرکت خواهند کرد تا توسعه متوازن در کشور رقم بخورد.

وی با بیان اینکه ما مسائل کشور را در دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت در دستور کار داشته و ۳۶ پروژه تحولی در دستور کار داریم، گفت: وزارت صمت به دلیل تنوع و انباشتگی کار درگیر روزمرگی شده است که باید این فضا را بشکنیم و تحولی در وزارت صمت اتفاق بیفتد.

فاطمی امین با تاکید بر اینکه تمرکز ما روی رفع موانع تولید است، گفت: فرصت و زمان برای حواشی نیست و باید بتواند با هم افزایی حرکت فوری و قاطع انجام داد.

فاطمی امین را بهتر بشناسیم

سیدرضا فاطمی امین ۴۷ ساله مسئولیت‌های اجرایی زیادی را بر عهده داشته که از جمله مسئولیت های آن می توان به عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد و جدیدترین سمتی که بر عهده ویقرار گرفته است قائم مقام آستان قدس رضوی می‌باشد که توسط رئیسی به این سمت منصوب شده است و جایگزین بختیاری شد.

همانگونه که از سیر بالا مشخص است بیشترین سوابق اجرایی فاطمی امین در دو دولت نهم و دهم است. او قبل از ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن نقش پررنگی در بخش صنایع و معادن داشته است. او از سال ۸۷ در پست‌های مختلفی به‌عنوان مشاور وزیر، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن، عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزارت صنایع و معادن حضورداشته است و پس‌ازآن نیز تا پایان دولت محمود احمدی‌نژاد در این وزارت خانه مشغول به کار بوده است.

نکته قابل‌توجهی که در خصوص فاطمی امین وجود دارد این است که سوابق اجرای آن نشان از قوی بودن سویه صنعتی اوست که دراین‌بین معاونی که برای بخش بازرگانی صمت تعیین می‌شود بسیار مهم است. چراکه بیشترین تعامل با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی را این بخش بر عهده دارد که فاطمی امین به مدت ۴ سال در اتاق حضور داشته و آشنایی و تخصص کافی را در این زمینه دارا است.

یکی از ویژگی‌های اصلی سیدرضا فاطمی امین نسبت به سایر وزرای پیشنهادی است است که او از همکاران قدیمی و از حلقه اصلی یاران رییس جمهور محسوب می‌شود و سند تحولی و برنامه دولت سیزدهم در عرصه صنعت و معدن کشور نیز توسط او نگاشته شده و این وزارتخانه سهم بسزایی در ایجاد جهش تولید مورد تاکید رهبر انقلاب دارد.

رئیسی نیز در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم از نبود کنترل و نظارت بر بازار و همچنین توزیع آن انتقاد کرده بود و حالا با معرفی یکی از نزدیک‌ترین افراد منتسب به خود برای قرار گرفتن در راس این وزارتخانه اهتمام جدی دارد تا به این وضعیت آشفته و بازار پایان بدهد. وزارت صمت با دارا بودن بیشترین سهم اقتصادی کشور، دارای تعامل گسترده‌ای با سایر بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه ایران است و می‌تواند یکی از موثر ترین پیشران های اقتصادی کشور باشد.

بنا براین آشنایی با وضع موجود، برنامه ها و سیاست‌های این بخش می تواند تصویر روشنی از وضعیت و توان آینده اقتصادی ایران در اختیار مخاطب قرار دهد. بخش صنعت، معدن و تجارت نه تنها می‌تواند سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه داشته باشد، بلکه می‌تواند اقتدار و کارامدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، آزادی، استقلال و عزت ملی تقویت کند.

تجارت الکترونیک ازجمله زیرمجموعه‌های مهم این وزارتخانه که بخش عمده‌ای از کسب‌وکارها این روزها با آن سروکار دارند و تجارت الکترونیکی کشور زیر ذره‌بین این بخش قرار دارد.

همچنین از چالش موضوعات کلانی مانند تأمین کالای اساسی، واردات و صادرات و تخصیص ارز عبور کنیم، موضوعاتی همچون رمز ارز و ارائه مجوز ماینینگ در کشور بر عهده وزارت صمت است که حداقل طی یک سال گذشته تبدیل به یکی از چالش‌های این وزارتخانه شده است.

از همین رو در صورت رأی اعتماد مجلس، تقویت سویه بازرگانی و فناورانه فاطمی امین در وزارت صمت بسیار حائز اهمیت است.هرچند که به نظر می‌رسد حضور او در این پست در راستای سیاست تقویت تولید داخل صورت گرفته اما حضور بنا بر تخصص و توانمندی ای که دارد می تواند جنبه‌های دیگر مسئولیت بزرگی که این وزارتخانه به دوش می‌کشد را هم تقویت کند.