مراسم قرعه‌کشی دور دوم مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ از ساعت ۱۳:۳۰ امروز (چهارشنبه به وقت تهران) در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی (AFC) با حضور نمایندگان فدراسیون‌ها و اتحادیه عضو این کنفدارسیون آغاز شد و تیم ملی ایران حریفان خود را شناخت.

در شروع مراسم داتو وینسور جان، دبیرکل AFC اقدام به سخنرانی کرد، سپس کریستین اونگر مدیر مسابقات فیفا و تیم کیهل نیز برای حضار سخنرانی کوتاهی انجام دادند. در ادامه فیلمی از لحظات منتخب دوره‌های پیشین مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آسیا پخش شد. در بخش دیگری از مراسم، مدیر مسابقات فیفا نحوه قرعه‌کشی این مسابقات را تشریح کرد و سپس قرعه‌کشی انجام شد. نکته جالب توجه اینکه تیم ملی ایران که در سال‌های اخیر با عراق همگروه بود این بار نیز با این تیم در یک گروه قرار گرفته است.

گروه‌بندی این رقابت‌ها به شرح زیر است:
گروه A. چین، سوریه، فیلیپین، مالدیو، گوام
گروه B. استرالیا، اردن، چین‌تایپه، کویت، نپال
گروه C. ایران، عراق، بحرین، هنک‌کنگ، کامبوج
گروه D. عربستان، ازبکستان، فلسطین، یمن، سنگاپور
گروه E. قطر، عمان، هند، افغانستان، بنگلادش
گروه F. ژاپن، قرقیزستان، تاجیکستان، میانمار، مغولستان
گروه G. امارات، ویتنام، تایلند، مالزی، اندونزی
گروه H. کره‌جنوبی، لبنان، کره‌شمالی، ترکمنستان، سریلانکا

مصاف های سیاسی مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا

به این ترتیب باید منتظر تقابل حساس و سیاسی کره جنوبی و کره شمالی باشیم که در صورت تداوم روند گفت و گوهای دو کره ، احتمالا این بار تیم های ملی دو کشور برای بازی رسمی به کشور همسایه سفر کنند و دیدارهای تاریخی را در خاک یکدیگر برگزار نمایند که حساسی فوق العاده ای خواهد داشت. همچنین عربستان سعودی که نیروهای نظامی اش مدتهاست کشور یمن را زیر شدیدترین بمباران ها قرار داده، باید مقابل این کشور جنگ زده به میدان برود که در نوع خودش جالب است.

آیا به جمع ۱۲تیم برتر می رسیم؟

بازی‌های دور دوم مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، در قالب هشت گروه پنج تیمی برگزار می‌شود. آغاز این رقابت‌ها پنجم سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۴ شهریور ۱۳۹۵) و پایان آن ۱۴ ژوئن سال ۲۰۲۰ (۲۴ خرداد) خواهد بود.

از هر گروه صدرنشین به دور سوم مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ صعود می‌کند و چهار تیم دوم برتر نیز به آن‌ها اضافه خواهند شد تا در مجموع ۱۲ تیم به دور پایانی مرحله انتخابی راه پیدا کنند. این ۱۲ تیم برتر همچنین سهمیه حضور در مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ را کسب می‌کنند. ۲۴ تیم بعدی که بهترین نتایج را کسب کرده باشند نیز در یک تورنمنت جداگانه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت تا ۱۲ تیم از بین آن‌ها هم جواز حضور در جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ چین را کسب کنند.

سیدبندی دومین دور از مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ به شرح زیر بود که به نظر می رسد دشوارترین تیم های سید دوم و سوم به ایران خورد!
گلدان یک: ایران، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، قطر، امارات، عربستان و چین
گلدان دو: عراق، ازبکستان، سوریه، عمان، لبنان، قرقیزستان، ویتنام و اردن
گلدان سه: فلسطین، هند، بحرین، تایلند، تاجیکستان، کره شمالی، چین تایپه و فیلیپین
گلدان چهار: ترکمنستان، میانمار، هنگ کنگ، یمن، افغانستان، مالدیو، کویت و مالزی
گلدان پنجم: اندونزی، سنگاپور، نپال، کامبوج، بنگلادش، مغولستان، گوام و سریلانکا

برنامه کامل رقابت های ایران در انتخابی جام جهانی

طبق برنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا قرعه کشی مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در آسیا انجام شد و طبق فرمول از پیش تعیین شده «ای اف سی»، برنامه دقیق مسابقات تیم ملی به شرح زیر است.
بازی نخست
پنج شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸
بحرین – عراق
کامبوج، هنگ کنگ
(ایران استراحت می‌کند)

بازی دوم
سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ (عاشورا)
هنگ کنگ – ایران
کامبوج – بحرین

بازی سوم
پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸
ایران – کامبوج
عراق – هنگ کنگ

بازی چهارم
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
بحرین – ایران
عراق – هنگ کنگ

بازی پنجم
پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸
عراق – ایران
هنگ کنگ – بحرین

بازی ششم
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸
عراق – بحرین
هنگ کنگ – کامبوج
(ایران استراحت می‌کند)

بازی هفتم
پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹
ایران – هنگ کنگ
بحرین – کامبوج

بازی هشتم
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
هنگ کنگ – عراق
کامبوج – ایران

بازی نهم
پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
ایران – بحرین
عراق – کامبوج

بازی دهم
سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
ایران – عراق
بحرین – هنگ کنگ

تاج: گروه D از گروه ایران سخت‌تر است/ باید نشان دهیم آقای فوتبال آسیا هستیم+فیلم

تاج گروه عربستان را از ایران سخت‌تر می‌داند

مهدی تاج در خصوص قرعه‌ای که نصیب ایران شده و شاگردان ویلموتس با عراق، بحرین، هنگ کنگ و کامبوج همگروه شده اند گفت: به نظر من بین گروه‌ها گروه ما نه آسان است و نه سخت. به نظر من گروه D این مسابقات (گروهی که عربستان و ازبکستان در آن حاضر اند) کمی سخت‌تر از گروه ایران است.

رییس فدراسیون فوتبال ایران که در مالزی و مراسم قرعه کشی به سر می برد، افزود: فوتبال ایران باید خودش را نشان دهد، چون تیم اول آسیا است و در سیدبندی هم دیدید که ایران در سید A. قرار داشت. ما باید نشان دهیم آقای فوتبال آسیا هستیم. تاج در پاسخ به این سوال که شما دوست داشتید در کدام گروه قرار می‌گرفتید گفت: من دوست داشتم در گروه A‌ قرار می‌گرفتیم.