بانگ سروش؛ سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان مناطق سیل زده طعم دیگری داشت، برخی از این دانشجویان در مدارس تازه تاسیس پشت میز‌ها میز و نیمکت‌ها درس خواهند خواند.

روزهای آغازین سال ۹۸ بود که دو سامانه بارشی قوی تمامی هموطنانمان را غافلگیر کرد، مسافرانی که بی خبر از همه جا در تعطیلات عید گرفتار سیلی شدند که در چند سال اخیر بی‌سابقه بود. باران در بسیاری از استان‌ها شدت گرفت؛ اما لرستان، خوزستان و گلستان از جمله استان‌هایی بودند که وقوع سیل در آن‌ها شدید‌تر بود. برخی عزیزشان را از دست دادند، برخی هم تمام دار و ندارشان را.

در جریان این سیل بسیاری از خانه‌ها، مدارس، راه‌های ارتباطی و زمین‌های کشاورزی دچار تخریب شد، تحصیل برخی از دانش‌آموزان به تعویق افتاد و برخی نیز مجبور شدند در محل اسکان خانواده‌های خود به ادامه تحصیل بپردازند.

تخریب ۲۴ مدرسه در جریان سیل استان گلستان

سید محمد بطحائی وزیر سابق آموزش و پرورش ۲۹ فروردین ماه در دومین برنامه سفر به استان فارس، تعداد مدارسی که بین ۲۰ تا ۷۰ درصد دچار آسیب شده بودند را یک هزار و ۵۰۰ مدرسه اعلام کرد و گفت: ۸۰ مدرسه تخریب شده و قابل استفاده نیست که به لطف خدا از نظر تامین منابع بازسازی مشکلی وجود ندارد.

در این میان قول‌های بسیاری برای نوسازی و بازسازی مدارس از سوی مسئولان آموزش و پرورش صورت گرفت. اکنون که چند روزی از آغاز سال تحصیلی می‌گذرد با هدف اینکه بدانیم تا چه حدی این وعده‌ها عملی شده است، به سراغ مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان‌های مناطق سیل‌زده رفتیم. یاسر لیوانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با بیان اینکه ۳۲۶ مدرسه و ۲ هزار و ۱۴۴ کلاس درس در جریان سیل استان گلستان دچار آسیب شدند، اظهار کرد: ۲۴ مدرسه و ۱۳۴ کلاس درس به طور کامل تخریب شد. به تشخیص کارشناسان ۳۰۲ مدرسه در کنار ۲ هزار و ۱۰ کلاس درس باید تعمیر شوند.

وی هزینه‌های ساخت و بازسازی این مدارس را ۱۰۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد ۲۴ مدرسه در جریان سیل استان گلستان به طور کامل تخریب شده بود، در حال حاضر عملیات اجرایی ۱۷ مدرسه صورت گرفته و برای باقی مدارس نیز برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است. باقی مدارس نیز در آینده‌ای نه چندان دور تاسیس می‌شوند.

۳۱۰ مدرسه آسیب‌دیده در جریان سیل لرستان بازسازی شد

یکی‌دیگر از استان‌هایی که در جریان سیل دچار آسیب شد، استان لرستان بود. محمدرضا حیدری مدیرکل نوسازی مدارس استان لرستان در گفت‌و‌گو با ایسکانیوز با اشاره به اینکه ۳۱۰ مدرسه و یک هزار و ۷۵۶ کلاس در سیل استان لرستان دچار آسیب شد، اظهار کرد: ۱۱۳ مدرسه و ۴۱۳ کلاس درس نیز در جریان این سیل تخریب شد که نیازمند بازسازی هستند.

وی افزود: خوشبختانه تا ابتدای سال تحصیلی توانسته‌ایم تعمیر و مرمت ۳۱۰ مدرسه را به اتمام برسانیم. همچنین قرار است ساخت مدارس یک تا سه کلاسه تا پایان مهرماه به پایان برسد، انشالله ساخت مدارسی با حداکثر ۶ کلاس نیز پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

ساخت ۱۸ مدرسه با تکیه بر تکنولوژی lsf در خوزستان

سیل ۹۸ نیز به خوزستان کشیده شد و بسیاری از بنا‌های مسکونی و مدارس این شهر نیز دچار آسیب شد. علی قربانی مدیرکل نوسازی مدارس استان خوزستان با اشاره به اینکه ۱۱۳ مدرسه در جریان سیل خوزستان دچار آسیب شد، اظهار کرد: از ۱۱۳ مدرسه، ۷۸ مدرسه باید تعمیر می‌شد، همچنین ۳۵ مدرسه نیز به تشخیص کارشناسان نیازمند تخریب و بازسازی بود.

وی افزود: در ابتدای سال تحصیلی مهرماه امسال ۲۵۴ پروژه با ۸۷۰ کلاس درس در استان خوزستان تاسیس شد. در حال حاضر ۱۸ مدرسه در این استاد با تکیه بر تکنولوژی lsf ( سازه‌های پیش ساخته فلزی) به صورت صنعتی در حال ساخت است. همچنین ۲۰ مدرسه نیز در این استان با قطعات بتنی پیش ساخته در دست اجرا است.