به گزارش گروه ورزشی سایت خبری بانگ، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) روز سه‌شنبه رسماً با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بازی‌های المپیک توکیو که قرار بود تابستان امسال برگزار شود، به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و نگرانی کشورهای مختلف به تعویق افتاده است. این تصمیم شامل حال بازی‌های پارالمپیک توکیو هم می‌شود.

در این بیانیه آمده است که توماس باخ رئیس IOC به همراه آبه شینزو نخست وزیر ژاپن جلسه‌ای را در این ارتباط برگزار کرده و تصمیمات لازم گرفته شده است.

طبق اعلام IOC مقرر شد این بازی‌ها حدود یک سال به تعویق بیافتد ولی نباید دیرتر از تابستان سال ۲۰۲۱ برگزار شود. در بیانیه IOC هنوز تاریخ جدید تعیین نشده است اما روزنامه AS اسپانیا مدعی شد این بازی ها در روزهای ۲۴ جولای تا ۹ آگوست ۲۰۲۱ میلادی (۲ تا ۱۸ مرداد ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.

در جلسات برگزار شده این موضوع مطرح شده است که بازی‌های المپیک توکیو می‌تواند در این شرایط سخت و دشوار پرتوی امیدی در جهان بگشاید و تابش المپیک می تواند نوری برای انتهای این تونل باشد.

همچنین مقرر شد تا این بازی‌ها (حتی در صورت برگزاری در سال ۲۰۲۱)  نام المپیک و پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ را حفظ کند.

این درحالی است که طی دو روز گذشته کشورهای کانادا و استرالیا اعلام کرده بودند درصورت برگزاری المپیک در تابستان ۲۰۲۰ در این بازی‌ها شرکت نمی‌کنند.

کشور ایران هم در نامه‌ای به کمیته بین المللی المپیک خواهان تعویق این بازی‌ها شده بود.

از سوی دیگر، در پی اعلام رسمی کمیته بین‌المللی المپیک مبنی بر به تعویق افتادن بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ و برگزاری آن تا تابستان ۲۰۲۱، کمیته بین‌المللی پارالمپیک نیز در این خصوص بیانیه‌ای صادر کرد.

اندرو پارسونز، رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک در این بیانیه گفته است که به تعویف انداختن بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ تصمیم درستی بود که در راستای اهمیت سلامت ورزشکاران گرفته شد و برگزاری هر گونه رویداد ورزشی در وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ غیر ممکن بود.

وی افزود: در شرایط کنونی ورزش مهم‌ترین موضوع نیست و حفظ جان انسان‌ها در درجه اول اهمیت قرار دارد و بسیار مهم و ضروری است که همه اقدامات در زمینه مهار کردن این بیماری و توقف شیوع آن که همه کشورها را در بر گرفته است انجام شود.

پارسونز خاطر نشان کرد: شیوع این بیماری در طول ۱۰ روز گذشته پنج برابر شده و ۳۷۵ هزار نفر در سراسر دنیا درگیر آن شده‌اند و در زمانی که سایر مردم در سرتاسر دنیا در وضعیت قرنطینه به سر می‌بردند و فعالیت‌های روزمره محدود و متوقف شده است، برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ غیر منطقی است و به تعویق انداختن آنها تنها انتخاب عقلانی بود و با اتخاد چنین تصمیمی کلیه ورزشکاران می‌توانند با آرامش کامل اقدامات لازم در جهت حفظ سلامتیشان را انجام دهند و در چنین شرایط سخت و بی سابقه‌ای در امان بمانند.

رئیس کمیته بین‌الملی گفت: برگزاری بازی‌های پارالمپیک که نهایتاً تا پایان تابستان ۲۰۲۱ به میزبانی توکیو برگزار خواهد شد، به مثابه یک جشن و گردهمایی عظیم انسانی خواهد بود و در طول این مدت با کمیته‌های بین المللی پارالمپیک سراسر دنیا و نیز فدراسیون‌های جهانی که تحت تأثیر این تعویق قرار گرفته‌اند، در ارتباط هستیم.

چلسی گوتل، رئیس شورای ورزشکاران کمیته بین‌المللی پارالمپیک در خصوص این تصمیم گفت: از دیدگاه ورزشکاران پارالمپیکی این تصمیم بسیار درستی بود که اتخاذ شد و به تعویق افتادن بازی‌ها خبر خوبی برای ورزشکاران جنبش پارالمپیک و جامعه جهانی ورزشکاران است و ما خوشحالیم کمیته بین‌المللی المپیک و شینزو آبه در این خصوص تصمیم گیری کردند و با این اقدام ورزشکاران می‌توانند یک قدم به عقب بروند و روی شرایط کنونی تمرکز کنند.