ایلان ماسک، مدیر شرکت خودروسازی تسلا و موسس شرکت ‘اسپیس ایکس” گفته که خدمات اینترنت ماهواره‌ای از طریق استارلینک در اوکراین فعال شده و در دسترس قرار گرفته است.  به گفته آقای ماسک، پایانه‌های بیشتری از طریق ماهواره به اوکراین ارسال می‌شوند؛ کشوری که به دلیل حمله نظامی روسیه دچار اختلال در اینترنت شده است.

او در توئیتر نوشته: “خدمات استارلینک هم اکنون در اوکراین فعال است؛ پایانه‌های بیشتری هم در راه است.”

میخائیل فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین خطاب به مدیرعامل تسلا نوشته بود: “در حالی که تو سعی داری مریخ را تسخیر کنی؛ روسیه در تلاش برای اشغال اوکراین است؛ در حالی که راکت‌های تو با موفقیت در فضا می‌نشینند، موشک‌های روسی شهروندان اوکراینی را هدف قرار می‌دهد.”

به گفته نهادهای ناظر، ارتباطات اینترنتی به دلیل بروز جنگ در اوکراین-به خصوص در جنوب و شرق این کشور که درگیری‌ها بسیار شدید گزارش شده- دچار اختلال شده است. فن‌آوری اینترنت ماهواره‌ای می‌تواند دسترسی به ارتباطات در مناطق روستایی یا نقاط کوری که امکان برقراری خدمات از طریق فیبرهای نوری نباشد را ممکن کند؛ هر چند این کار بسیار پر هزینه است.

این فن‌آوری برای ایجاد ارتباط با دنیای خارج در مناطق آسیب دیده از بلاهای طبیعی نظیر طوفان هم بسیار سودمند است. ایلان ماسک اواسط ژانویه گفته بود “اسپیس ایکس” ۱۴۶۹ ماهواره فعال دارد که ۲۷۲ ماهواره دیگر به آن اضافه خواهد شد.

استارلینک متشکل از هزاران ماهواره کوچک است که قرار است بعد از تکمیل به همه نقاط کره زمین پوشش اینترنت بدهند. حدود یک سال پیش آژانس فضایی آمریکا، ناسا، “اسپیس ایکس” ایلان ماسک را برای ساخت فضاپیمایی که بتواند بار دیگر انسان را به ماه ببرد، انتخاب کرد. اسپیس ایکس برای به دست آوردن این پروژه با غول‌های هوافضای سنتی و جف بزوس، بنیانگذار آمازون و همچنین کمپانی داینیتیک که در آلاباما مستقر است، در رقابت بود.