بانگ سروش؛ مربی تیم ملی دوچرخه‌سواری ایران گفت: کار دوچرخه‌سوار ایران را در تور ایران- آذربایجان توجیه نمی‌کنم و این رفتار حرفه ای نبود.
رامین مهربانی درباره برخورد رکابزن ایران با رکابزن تیم ساپورای مالزی در مرحله آخر تور دوچرخه‌سواری ایران – آذربایجان و دلخوری او از ایرانی‌ها بیان کرد: این اتفاق در حالی رخ داد که حمید پورهاشم به امتیاز آن خط احتیاج نداشت و ما هم برنامه‌ریزی برای رقم زدن این اتفاق نداشتیم. موسی‌زاده هم غیر عمدی به سمت راست رفت اما در فیلم همه چیز به گونه‌ای نشان داده می‌شود که انگار برای رقم زدن این اتفاق از قبل برنامه‌ریزی انجام شده، در حالیکه اصلا چنین چیزی نبود.

وی ادامه داد: ما هر چقدر هم بخواهیم توضیح دهیم انگار می‌خواهیم توجیه کنیم و به هر حال اتفاقی است که افتاده و در ورزش هر اتفاقی ممکن است پیش بیاید.

مربی تیم ملی دوچرخه‌سواری ایران در پاسخ به این پرسش که رکابزنان ایران جریمه شده‌اند؟، تاکید کرد: بلی. جریمه زمانی، امتیازی و نقدی دارد که اعمال شده، البته برخی از این جریمه‌ها نباید اعمال می‌شد. داور برای یک خطای دیگر هم که اصلا اتفاق نیفتاده بود، ما را جریمه کرد.  فیلم و مستنداتش که ما آن خطا را انجام ندادیم، موجود است و به اتحادیه جهانی اعتراض کردیم و پیگیر هستیم. موسی زاده هم برای برخورد کردن به رکابزن خارجی جریمه زمانی و ۲۰۰ فرانک سوئیس هم جریمه نقدی شد.

وی افزود: پیراهن کوهستان پورهاشم قطعی شده بود و احتیاجی به آن امتیاز نداشت اما به هر حال در حین مسابقه ورزشکار تصمیم اشتباهی می‌گیرد که نتیجه آن دامن گیر همه می شود.

مهربانی با اشاره به دلخوری رکابزن خارجی در فضای مجازی گفت: کار ورزشکار ما حرفه‌ای نبود و نمی‌خواهم توجیه کنم اما  ورزشکار ما جریمه شد و بعد از مسابقه هم از او دلجویی کرد اما اینکه رکابزن خارجی بی‌خیال نمی‌شود و در فضای مجازی به قضیه دامن می‌زند، هم صورت خوشی ندارد.

دوچرخه‌سوار

داستان زمین زدن رکابزن خارجی چه بود؟

زمین خوردن رکابزن تیم ساپورای مالزی در مرحله پایانی تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان با حاشیه‌هایی همراه بوده و باعث دلخوری این رکابزن از برخی از دوچرخه سواران ایرانی شده است.

به گزارش ایسنا، در مرحله پنجم و پایانی تور دوچرخه سواری آذربایجان – ایران اتفاقی رخ داد که موجب ناراحتی یکی از رکابزنان خارجی شرکت کننده در تور شده است. در مرحله پنجم که مسیر آن از سرعین به تبریز بود، رکابزنان برای پیراهن کوهستان و زدن خط کوهستان و گرفتن امتیاز آن تلاش کردند. در اولین خط کوهستان، علی اصغر موسی‌زاده که برای تیم ملی ایران رکاب میزد، با کریستین ریلنو از تیم ساپورای مالزی برخورد و این رکابزن خارجی به زمین برخورد کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که رکابزن تیم مالزی قصد عبور از سه رکابزن ایرانی (حمید پورهاشم، امیر کلاهدوز و علی اصغر موسی‌زاده) را داشت و در فیلم منتشر شده از این صحنه نیز یک نفر فریاد می‌زند: «علی اصغر این سمت را ببند.» رکابزن ایران هم به سمتی که رکابزن تیم ساپورای مالزی در حال عبور بود متمایل می‌شود و رکابزن تیم مالزی زمین می‌کند.

اکنون این مساله باعث ناراحتی رکابزن تیم ساپورای مالزی که اهل مولداوی است، شده و او در صفحه شخصی خود با انتشار لحظه زمین خوردنش در تور ایران – آذربایجان نوشت: «ایران کشور زیبایی است اما متاسفانه بعضی از دوچرخه سواران ایران مانند آماتورها رفتار می‌کنند.» کریستین ریلنو که برای پیراهن کوهستان تلاش می‌کرد، در بخش کوهستان نفر سوم تور شد.