کمتر از تعداد انگشتان یک دست به آغاز زمان تبلیغات انتخاباتی کاندیدا‌های مجلس یازدهم فرصت باقی است. گروه‌های سیاسی تقریبا تمام برنامه‌های خود را مدون کرده و آماده اند تا حضور هرچه قدرتمندانه تری در انتخابات داشته باشند و بتوانند سهم بیشتری از کرسی‌های سبز مجلس را از آن خود کنند.

هرچند اصلاح طلبان اظهار می‌کنند، کاندیدایی برای رقابت با رقیب در انتخابات مجلس ندارد، روز گذشته لیستی سی نفره که حدود بیست نفر آن‌ها جزو گزینه‌های دسته اول این جریان بودند، منتشر شد و مابقی هم جزو چهره‌های حزبی جریان اصلاحات بودند. البته افراد دیگری هم از چهره‌های مربوط به حلقه‌های بعدی جریان اصلاح طلب وجود دارند که در گزارش دیگری به معرفی آن‌ها پرداخته خواهد شد. از طرفی اصولگرایان هم با دست بازتری در حال گذراندن مراحل نهایی تعیین لیست انتخاباتی خود هستند.

شورای ائتلاف اصولگرایان یک لیست ۶۰ نفره را اوایل هفته معرفی کرد که در دوره‌های پالایشی مختلف و از بین گزینه‌های متعدد انتخاب شده اند. این لیست شامل چهار بخش روحانیون، زنان، جوانان و چهره‌های بالای پنجاه سال بود که طبق آنچه تعیین شده، مقرر شده است که سه روحانی، شش خانم، هشت چهره شناخته شده یا پنجاه سال به بالا و سیزده چهره جوان و جدید ۴۹ سال به پایین در فهرست نهایی و سی نفره قرار بگیرند.

اکنون اصولگرایان به یک لیست ۳۵ نفره رسیده‌اند که ۲۵ نفر آن‌ها نهایی و انتخاب شده‌اند و رایزنی‌ها برای انتخاب پنج چهره دیگر ادامه دارد. آنچه در ادامه می‌آید، لیست ۳۵ نفره و نهایی شده توسط شورای ائتلاف اصولگرایان است که قرار بود تا روز جمعه گذشته سی نفر از دل آن درآمده و به عنوان لیست نهایی معرفی شوند، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

روحانیون:
حجت الاسلام سیدمحمود نبویان
حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم
حجت الاسلام سیدرضا تقوی
حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی
حجت الاسلام سیدمحمد آقامیری

زنان:
زهره الهیان
فرشته حشمتیان
سمیه رفیعی
فاطمه رهبر
الهام امین‌زاده
لاله افتخاری
عاطفه خادمیژ

جوانان:
محسن پیرهادی
مهدی وکیل پور
امیرابراهیم رسولی
سیدنظام موسوی
مالک شریعتی
سعید کرمی
احمد صادقی
محمدسعید احدیان
مجتبی توانگر
فرشاد مهدی پور
سیدامیر سیاح

چهره های بالای پنجاه سال:
سید مصطفی میرسلیم
محمدباقر قالیباف
الیاس نادران
سیداحمدرضا دستغیب
سید محمد حسینی
عبدالحسین روح الامینی
حسین مظفر
غلامرضا خواجه سروی
مسعود زریبافان
محمد عباسی
رضا تقی پورانوری
علی احمدی

از بین روحانیونی که نام آن‌ها در لیست ۳۵ نفره آمده، دو نفر حذف می‌شوند که این موضوع بستگی به شکل گیری ائتلاف بین جبهه پایداری و سایر اصولگرایان دارد. از بین زنان هم طبیعتا یک نفر حذف خواهد شد. «سعید کرمی» به نمایندگی از مردم اسلامشهر و «احمد صادقی» به نمایندگی از مردم ری در لیست نهایی شورای ائتلاف اصولگرایان جای گرفته‌اند و برخی چهره‌ها هم از بین افراد بالای پنجاه سال حذف خواهند شد.